Meliskin prvý rok

alebo Štvrtý štvrťrok za nami – už rok sme rodičia

Nechce sa mi veriť, že ukončujem tento miniseriál o tom ako nám Meliska rastie pred očami. Veru tak, je za nami aj štvrtý štvrťrok. Celý rok rodičovstva ubehol rovnako rýchlo ako rýchlo skončí sladká mandarinka v Meliskinom brušku. Ak ste tento seriál blogov nepostrehli, tu si môžete prečítať prvý, druhý aj tretí diel. Ale potom sa vráťte aj k tomuto, ok?

Po návrate zo Slovenska sme sa tešili opäť na našu dennú rutinu. Cestovanie domov za rodinou je fajn, ale mať aj nejaký ten režim, pokoj a pohodlie domova nám chýbalo. Samozrejme sme sa opäť prihlásili na ďalší trimester hudobnej, lebo to bývalo na jeseň vždy highlightom nášho týždňa. K tomu som nás taktiež prihlásila na kurz Montessori. Už dávnejšie som začala čítať knižky o tomto vzdelávaní a veľmi ma to zaujímalo. Chcela som to vidieť aj naživo v praxi a tak sme navštívili jedno detské centrum, kde tieto hodiny prebiehali. Meliske sa hneď zapáčilo. Ja som nabrala kopu inšpirácie a začali sme pomaly uplatnovať niektoré princípy aj doma. Ale o tom niekedy bližšie v inom blogu.

Okrem pravidelných aktivít ako hudobná a Montessori, sme si užívali pomerne pekné počasie (na toto ročné obdobie) vonku na prechádzkach a ihriskách. Vyskúšali sme prvýkrát hojdačku aj šmykľavku. Musím povedať, že sa už neviem dočkať dní, keď budeme behať po ihrisku každý deň, ale na to si musíme ešte chvíľku počkať.

Ešte koncom januára nás dve chytila dáka pliaga. Ja som skončila s infekciou na pľúcach a 2 týždňami antibiotík. Meli zasa prekonala jednu z tých prvých detských chorôb, ktorej sa u nás tuším aj hovorí prvá, či druhá choroba. Bolo to náročné, lebo doteraz mala maximálne tak soplík. Marcel si musel vziať dovolenku, lebo ja som sa prakticky týždeň stále dusila, ešte aj v noci. A on sa plne staral aj o Meli aj o mňa. <3 Meliska nás trochu postrašila, lebo jej na pohotovosti namerali nízku hladinu kyslíka v krvi a musela dostať dýchací prístroj s nejakým liekom. A potom sme s ňou museli týždeň doma nhalovať. Hrozne vždy plakala, ale vďakabohu rýchlo sme sa pozbierali.

Vo februári Meli absolvovala aj svoj prvý karneval. Ako inak, obliekla som ju za včielku (význam mena Melisa pochádza z gréčtiny a znamená med, včielka). Dokonca so svojim kostýmom na hudobnej vyhrala aj knižku a bola som prekvapená, že jej vôbec neprekážala čelenka, ani krídla. #hrdámama

Na prelome februára a marca sme sa vybrali prvýkrát na výlet vlakom do Madridu. Ak ste nečítali o tomto „úžasnom“ výlete, môžete tak urobiť TU. Čo vám poviem, človek mieni, dieťa mení… Spätne keď sa na to pozerám, som vlastne rada ako to dopadlo, lebo v ten týždeň, čo sme odtiaľ prišli sa tam začali veľmi rýchlo kopiť prípady korona vírusu. A my sme to vtedy vôbec nejako nebrali v úvahu. Asi môžeme byť radi, že sme sa nenakazili a v zdraví sa vrátili domov.

Meliska

Pokroky – Tesne po Vianociach spravila Meliska prvé náznaky plazenia sa, čo sme už netrpezlivo očakávali. Takisto začala tlieskať a mávať. A ako odbilo jej 10 mesiacov v januári, plazenie sa rozbehlo naplno. Nechcelo sa jej prechádzať priveľké vzdialenosti, ale plazila sa štýlom „army-crawling“. Bolo to osviežujúce, v zmysle, že si vedela prejsť za hračkou, ktorá ju zaujala na druhej strane izby a podobne. Ale aj sa vedela poriadne rozčúliť, keď už nevládala zájsť až tam, kam by si želala (za mamou na WC).

Od plazenia sa to už začalo veľmi rýchlo hýbať. V 10,5 mesiaci sa naučila sama posadiť. Toto bola pre nás veľká úľava, lebo sme nemuseli mať už oči na stopkách na 350%, stačilo len na 200%. Hlavné bolo, že sa zo sedu vedela dostať na kolená a pomaličky začala štvrnožkovať.

Dva týždne od posadenia sa to štvornožkovanie poňala super vážne a začala naberať rýchlosť. Takisto si začala kľakať k nábytku a dočahovať veci na ktoré doteraz nedočiahla. Oči na stopkách späť na 350%. Nasledovala reorganizácia obývačky aj kuchyne a konečne sme sa dostali k tomu, aby sme zabezpečili rohy nábytkov, skrinky a šuflíky. Vedela som, že k postaveniu sa nebude mať ďaleko a mala som pravdu.

Začalo to tým, že som sa zobudila na to, že Meli stojí pri čele našej postele. Odkedy to spravila prvýkrát, tak sa to stalo jej ranným rituálom a pomaly sa presunula aj do svojej postielky a stavala sa tam. To bolo 2 týždne pred jej narodeninami. Po pár dňoch stavania sa v posteli sa odvážila postaviť pri skrinke na televízor a hneď na to aj pri gauči. A to vám začala sranda. Zo dňa na deň začala popri nábytku chodiť a dvíhať sa hore všade.

Spánok – Po návrate zo Slovenska som sa rozhodla prestať si značiť Meliskine spánky. Začalo ma to viac stresovať, keď som videla, že spala „len“ 30 minút alebo „až“ hodinu a rozhodla som sa, že to nechám tak. Jej režim bol viac menej ustálený, rovnaký a vedela som sa v tom už orientovať. A musím povedať, že ako mi to zaznačovanie na začiatku materstva veľmi pomáhalo, to že som s tým skončila bola riadna úľava.

Za tieto posledné tri mesiace sa Meliskin spánok ustálil na približne dva za deň a normálny deň u nás vyzeral asi takto:

  • 06:00 – 07:00 budíček
  • 10:00 – 11:00 doobedný spánok (30-50 min)
  • 14:00 – 15:00 poobedný spánok (max hodina)
  • 18:45 – 19:30 večerná rutina (večera, okúpať, pomojkať, nakojiť)
  • 19:30 – 20:00 tvrdý spánok

O našej večernej rutine si môžete pozrieť aj video na IGTV. A celkovo spánku a téme co-sleepingu by som sa čoskoro rada venovala v samostatnom blogu, preto sa tu nebudem rozpisovať o tom viac.

Strava/ Kojenie – Stále kojím. O niečo menej a miestami som mala pocit, že možno aj končíme, ale to sa mi asi snívalo, lebo Meli je stále prsomil. Niekedy ma chytia nervy a musím sa posťažovať, že nevládzem. Ale to vždy rýchlo pominie. Cez deň to nie je vôbec veľa. Kojí sa najmä pri uspávaní a v noci. Jedinou zmenou je asi to, že si už vie mliečko sama vypýtať a ja si musá´ím dávať pozor na výstrihy, lebo tie jej to vždy pripomenú.

Čo sa týka stravy, vyskúšali sme už veľa dobrôt. Snažím sa jej každý deň variť. Zväčša urobím tak porcie na dva tri dni, ale snažím sa skôr, aby mala obedy čerstvé, najmä keď je v nich mäso, lebo som si všimla, že na druhý deň jej to nie vždy veľmi chutilo.

Začala som sa pokúšať aj o tzv. BWL metódu (baby led weaning), keď dieťaťu miesto kašičiek dávate jedlo v kúskoch. Meliske to ide dobre s ovocím ako je banán, či zrelá hruška. Tie vie pekne spapať sama. Iné veci sú pre ňu ešte výzva. Nie všetko sa jej pozdáva textúrov. Niektoré veci sa ťažšie prehĺtajú. Skúšam to pomaly asi od 11teho mesiacu a dávam vždy pozor, ak jej zabehne, aby som vedela zakročiť.

Jej najobľúbenejšie jedlá sú už spomínané mandarinky, banán, biely jogurt, batáty, telacie mäsko, tortily a krupicová kaša. Zatiaľ sa najviac išla potrhať za narodeninovovou tortou. Tú som jej urobila veľmi jednoduchú z piškót, bieleho jogurtu a čerstvého ovocia (jahody, maliny a čučoriedky)

Aktivity – Aj o tomto nie nadlho, ale určite musím spomenúť Meliskinu lásku ku knihám a aké aktivity spolu najradšej robíme. Čítame veľa každý deň, Máme knižky, ktoré sú „na dobrú noc“ ako napríklad Môj macík či Žabiatko. A potom máme knižky, kde sa učíme a 90% ich je o zvieratkách. Tie Meliska miluje. Obľúbili sme si veľmi zvukové knižky od Usborne.

Za tieto tri mesiace si Meliska začala viditeľne vytvárať vzťah k niektorým hračkám. Zaľúbila sa do plyšákov a má aj svoju „mimi“ – plyšovú srnku, baletku, s ktorou sme ju každý mesiac fotili ako rástla, a ktovie, možno sme tak vytvorili toto prvé priateľstvo. Hudobné nástroje spomínať ani nemusím. Veľkým hitom sú aj zvieratká od Schleich, ktoré sa jej zapáčili na Montessori hodinách a s tými sa vieme zahrať ozaj aj niekoľko hodín denne.

Bavia ju aj interaktívne hračky, napríklad spievajúci havo od FisherPrice (my ho máme v španielčine), ale tých máme ozaj málinko. Pri výbere hračiek vždy hľadám také, čo ju dokážu zabaviť v rôznych štádiach, ktoré s ňou porastú a ktoré ju aj niečo naučia. Okrem hračiek zbožňuje venovať sa tomu, čo robím ja. Najradšej so mňou triedi prádlo 🙂

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujem. Viem, že tieto zhrnutia sú vždy tak nadlhšie. Ale viete, raz tieto spomienky vyblednú a takto si ich veľmi ľahko budeme môcť pripomenúť a oživiť. Verím, že sa vám tento miniseriál o Meliskinom prvom roku páčil. Uvidím ako ďalej, zrejme vám poviem, čo má Meliska nové o takého pol roka. Ak vás bavíme, sledujte nás na Instagrame, tam sme skoro denne 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.