Tento blog vzniká už veľmi dlho. Meliska má predsalen už skoro 1,5 roka. Väčšinu týchto blogov, videí či instagramových príspevkov píšu maminy, hneď keď výbavičku kupujú a zdieľajú nadšenie z danej pomôcky. Avšak reálne až s odstupom času dokáže človek povedať, čo bola zbytočnosť a čo sa naozaj oplatilo kúpiť. Preto som si počkala až kým nemala Meli rok a začala som robiť zoznam toho, čo bolo pre mňa ako mamu najdôležitejšie . V tomto prvom diely vám predstavím top 10 vecí, ktoré by vo vašej výbave pre bábätko nemali chýbať na prvý polrok jeho života.
Aby som bola transparentná, zazdieľam vám aj môj kompletný zoznam, ktorý som si ako tehotná pripravila s odhadovaným rozpočtom aj s cenami, ktoré sme reálne zaplatili či už v obchode alebo na bazári. Nie je úplne skompletizovaný, lebo neskôr sme už sumy nedopĺňali, pokiaľ sme to kúpili, ale môže poslúžiť ako inšpirácia. Ale už teraz vám poviem, že veľmi veľa vecí z toho zoznamu som ani nekúpila alebo ich kúpa bola zbytočná. To som však zistila až neskôr.
1. perinka a zavinovačky
Perinku sme zdedili, zavinovačky sme 2 kúpili a jednu dostali darom. Viac nám ich ani nebolo treba. Pre naše bábo bolo zavinovanie veľmi nápomocné. Vedela som ju tak po uspatí ľahšie preložiť vedľa seba do postieľky, bola pokojnejšia a menej sa budila. Ale čo je na zavinovačkách skvelé je to, že ich dodnes využívame ako ľahké prikrývky, lebo su z príjemného mušelínu alebo aj ako uteráky po kúpaní. Čiže nepadá na nich prach po pár mesiacoch používania, ale naďalej sú využívané denno-denne.
2. postieľka na co-sleeping
O tejto postielke Chicco Next2Me som hovorila už v blogu o spoločnom spaní. Ako prvú sme mali klasickú postieľku, ale v našej malej spálni bola nepraktické, najmä pre mňa prvé týždne po pôrode, keď sa mi veľmi ťažko z posele vstávalo. Dokúpili sme aj túto, určenú na co-sleeping a bolo to skvelé. využívali sme ju celého prvého pol roka ako je to pri nej aj odporúčané. Bola dokonca polohovateľná a tak pri Meliskinom refluxe sme ju vedeli na jednej strane mierne vyvýšiť a pomôcť jej tak obmedziť grckanie.
3. látkové plienky a slintáčiky
Pri téme refluxu ešte ostanem a teda ak by ste mali bábätko s týmto problémom látkové plienky a slintáčiky ( grcáčiky ako sme ich volali my) budú váš najlepší priateľ. Je stokrát ľahšie oprať tie ako celé posteľné prádlo, prezliekať dieťaťu celý outfit a podobne. Ja som mala vždy po ruke dve plienky minimálne a niekoľko slintáčikov na výmenu.
4. šatka alebo nosič (alebo obe)
Nosenie bábätka dokáže uľahčiť život matky. Bodka. Jasné, že to nie je pre každého, ale za skúsenie nič nedáte. existujú možnosti šatky a nosiče si len zapožičať a tak nemusíte hneď investovať a takisto sa dajú kúpiť z druhej ruky, napríklad v skupine Nosíme naše deti na facebooku.
O kočíku ešte budem hovoriť neskôr, ale pre ňa bol nosič tisíckrát záchrana. Meliska mala obdobie, keď so mnou na prechádzke v kočíku dlho nevydržala. každý jeden krát som sa vracala domov s tým, že som ju musela preložiť do nosiča. Buď mi tak aj zaspala alebo sa len chcela mojkať. Pomohol mi neraz aj doma, keď nešlo uspať inak. Šatku sme až tak nevyužili a pri druhom dieťati vsadím opäť na tú čo už máme a na nosiče čo máme.
Šatku sme kúpili od Sestríc, prvý nosič mala Meliska Moyo Carrier a teraz máme aj druhý (aby sme mohli mať s Marcelom každý nastavený svoj) Gobimbi.
5. prebaľovacia stanica / podložka
Ja ako organizačný tip som chcela mať pre Melisku zázemie. Keďže sme v dobrom deale kúpili postieľku a komodu spolu, a aj pre nedostatok priestoru, komoda sa stala naším prebaľovacím pultom. Bolo na nej dosť miesta na podložku, tú sme zvolili klasickú gumenú a na uloženie plienok, utierok, krémikov a všetkého potrebného. Steny okolo som ozdobila obrázkami, hračkami.
V zime sme na podložku používali aj látkové prebaľovacie podložky z IKEA, aby Melisku guma nestudenila. Takto sme tento pult využívali celý prvý rok. Meliska vedela, že to je miesto, kde ju čaká očista. Tam sme ju vždy kládli po okúpaní, tam sme ju prezliekali. Treba povedať, že toto bolo dôležité najmä pre Marcela. Ja som nemala problém prebaliť Meli aj na posteli, či inde, ale on potreboval takisto mať svoje zázemie. Doteraz hovorí, že ju z inej strany prezliecť nevie.
Takáto stanica na prebaľovanie 2 v 1 bola skvelá. Iba som otvorila šuflík a mala som po ruke čisté bodyčká, plienky, pyžamká. Všetko pekne pokope.
6. kočík
Sú mamy, ktoré iba nosia. Sú také, ktoré iba kočíkujú. Ja som chcela oboje, lebo vopred neviete aké bude vaše dieťa. Na kočíku mi záležalo, lebo v ňom dieťa trávi veľa času a mamička trávi veľa času s ním. Chcela som taký, ktorý sa mi ude nie len páčiť, ale bude praktický. A to spája značka Joolz. Nemôžem ju dostatočne vynachváliť. Milujem náš kočík. Ale o tom napíšem niekedy (snáď) v recenzii naň. Prečo ho ale považujem za nevyhnutnosť? Jednoducho preto, že dieťa prepravovať treba. A neprepravuje sa vždy len vo vajúčku v aute. Ja som napríklad neni šofér a chcela som mať kvalitný kočík, aby som vedela, že aj pri ceste MHD bude moje dieťa v pohodlí a v bezpečí.
A opäť – myslite aj na oteckov. Ak by ste sa vy napríklad rozhodli dietko výlučne nosiť, ocinkovi to vyhovovať nemusí. Môže sa báť, môže sa mu to zdať hlúpe. Kočík je pre otcov takisto skvelým pomocníkom ako pre nás mamy.
7. vankúš na kojenie
Ak plánujete dojčiť, je to skvelá pomôcka. Ale dovolím si tvrdiť, že aj pre bábätká kŕmené z fľašky, ktoré chcete mať blízko seba a pohodlne by to bola takisto super pomôcka. Nejde iba o pohodlie pre bábätko ale aj pre vás. Koľko dní som tak sedela na gauči, Meli ležala na vankúši, papala alebo aj pospala a ja som mala voľné ruky a mohla som sa pritom najesť. Pochvaľoval si ho dokonca aj Marcel a občas si tak Melisku uložilna seba a mojkal ju, kým ona driemala.
Využiť na tento účel môžete pokojne aj tehotenský body pillow (taký ten dlhý vankúš, s ktorým tehotné ženy zvyknú spávať kvôli pohodliu a opore bruška). Ja som zvolila radšej pevnejší, značka bola Bimbidreams.
8. smetný kôš na plienky
Poviete si zbytočnosť. Ja vám poviem NIE! Plienok je veľa, smrdia, počase smrdia ešte viac. Mať separátny kôš len na plienky je múdra vec. Nemusíte tak často vynášať veľké smeti. Nesmrdia pri každom otvorení, keď vyhadzujete niečo iné. Tento náš bol praktický jednak preto, že nesmrdel, lebo mal taký medziotvor a jednak preto, že doň mohli ísť hocijaké smetné vrecia. Špeciálne koše na plienky, kde musíte kupovať špecialne vrecká a každú plienku baliť separátne… To už sa mi zdá moc extra, zbytočne veľa plastu a vyhodených peňazí (lebo špeciálne smetné vrece stojí viac ako obyčajné…)
Keď zvolíte iba obyčajný kôš, ale bude určený len na plienky, uľahčíte si tým život, verte mi 🙂
9. hojdátko / lehátko
Bouncer vs. hojdačka. U nás rozhodne v konečnom dôsledku vyhral bouncer od Babybjorn. Ale ako prvú sme mali hojdačku na baterky. Aj tú sme využili pomerne dosť, ale hojdátko si Meli obľúbila oveľa viac.
Bouncer sa ľahšie presúval. Mohla som si tak Melisku vziať so sebou aj do sprchy, na balkón, do kuchyne. Časom sa v ňom naučila hojdať sama a to bola pre ňu najväčšia zábava. Pre mňa toto bola asi pomôcka číslo 1, lebo nám naozaj uľahčovala život. Čo ale poviem, myslíme si, že sme ju tam možno dávali pričasto. Spätne keď sa pozeráme a vieme, že Meliska začala loziť až okolo 9 mesiacov, tak sme to obaja pripísali tomu, že sme ju často dávali hojdať sa a asi mala byť častejšie na podložke, na bušku a trénovať viac pohyb. Do budúcnosti to určite urobíme inak, ale bouncer určite opäť využijeme aj pri ďalšom dieťati.
10. kamerka
Kamerka, baby monitor bol (a ešte stále je) veľmi užitočný pomocník. hoci nemáme veľký byt, plač cez steny do obývačky nie je vždy tak jasne počiť, najmä, keď beží telka. Kamerka nám zabezpečila pokoné večere, keď sme videli ako Meli spiná, či sa pretočila na bruško, či nie je blízko kraja postele alebo nejakej prekážky v dýchaní. Brávame ju so sebou aj na cesty.
Zároveň je to aj jedna z Meliskiných obľúbených zábavok. rada si z nej púšťa uspávanky a zapína svetielko. My sme zvolili Philips Avent video pestúnku.