Tipy pri cestovaní s bábätkom

V blogu o našom prvom lete s Meliskou som vám sľúbila, že pre vás spíšem ešte aj praktické tipy a triky, na ktoré myslieť, keď vás čaká let s bábätkom. A keďže asi o týždeň opäť cestujeme na sviatky domov, tak som sa do toho konečne pustila. Opäť pôjde o úplne inú skúsenosť, keďže Meli bude mať už 9 mesiacov. Je veľmi aktívna a zvedavá na všetko okolo seba a len tak ľahko neobsedí ako tomu bolo v lete. Tak som sama zvedavá, čo nás čaká.

Letenky

Kúpa leteniek bola pre nás tentokrát už jasná. Tu je pár základných info pre vás:

  • deti do 2 rokov majú letenku zadarmo – v prípade nízkonákladových leteckých spoločností vám však účtujú poplatok za dieťa, ktorý prakticky vychádza rovnako ako letenka, čiže tomu nie je úplne tak.
  • automaticky máte nárok brať so sebou kočík, nie je to batožina, ktorú by ste si museli platiť extra. Každá letecká spoločnosť má trochu iné pravidlá, ale napr. my sme leteli s Vuelingom a okrem kočíka sme mohli checknúť ešte jeden kus batožiny pre dieťa ako napr. cestovnú postieľku, iné spoločnosti vám povolia aj autosedačku. Je dôležité si to vopred pozrieť v pravidlách danej spoločnosti, lebo sa to líši.
Travelbag for most strollers.
my máme na náš kočík tašku značky Stokke, ktorá zmestí do seba skoro akýkoľvek typ kočíku
  • priority boarding – väčšina leteckých spoločností uprednostní mamu s dieťaťom/bábätkom automaticky, inde si musíte priority boarding dokúpiť. TIP: s úplne malým bábätkom (cca do 6 mesiacov) sa vám prednostne nastúpiť oplatí, hoci ak cestujete sama, miesto s dieťaťom je väčšinou uprostred trojsedačky (netuším prečo) a tak budete musieť pustiť sadnúť človeka, čo má miesto pri okne, čo môže byť dosť otrava. Povedala by som, že je pre vás ale lepšie nastupovať do lietadla úplne na záver, hlavne ak už máte dieťa, ktoré sa hýbe, lozí, či začína chodiť. Sedenie v lietadle a čakanie na odchod je niečo, čo dieťa veľmi rýchlo omrzí a preto je lepšie nechať ho vybehať sa, poloziť a hrať sa na gate čo najdlhšie a nastúpiť do lietadla naozaj až keď už budú všetci na palube.
  • niektoré letecké spoločnosti ponúkajú špeciálne rodinné balíčky. V niektorých prípadoch sa vám oplatia a inokedy zasa neoplatia kúpiť. Napr. pre nás teraz na Vianoce sa oplatilo kúpiť letenku Family od Vuelingu, lebo obaja s Marcelom potrebujeme veľký kufor a takto nás to vyšlo lacnejšie ako keby si Marcel kupoval separátnu letenku. Naopak v lete bolo pre nás výhodnejšie kúpiť jemu najlacnejšiu letenku bez batožiny a len mne a Meliske Family. Kufre ktoré sme mali nakoniec navyše sa nám potom oplatilo dokúpiť cez aplikáciu za zvýhodnenú cenu.

Balenie

zbaliť viac ako je treba.

Či už cestujete na pár dní alebo pár týzdňov, pre bábätko toho musíte vždy zbaliť viac ako by bolo treba. Dôležité je vedieť, či budete mať priestor, kde dieťatku veci oprať. Ak áno, tak to s tým balením nemusíte úplne preháňať. Ale pokiaľ ste si nie istý, zbalte toho viac.

ruksak je na palubu lietadla ako stvorený

príručná batožina pre bábo

Na palubu lietadla budete potrebovať celkom dosť vecí. V závislosti od dĺžky letu sa to množstvo navýši. Ale po ruke určite odporúčam mať:

  • vlhčené obrúsky (vždy a všade)
  • prebaľovacie pomôcky
  • 2-3 sety na prezlečenie bába pri nehode (precikanie, priekak či grckanie)
  • 1 tričko na prezlečenie pre vás z toho istého dôvodu
  • dečka, plienka na prikrytie (najmä v lete pri klímových šialenstvách)
  • sveter a čiapka z toho istého dôvodu
  • tekutiny – najmä ak nekojíte, potrebujete fľašku s mliekom prípadne aj jednu s vodou (pri vzlete a pristátí musí bábo piť, kvôli zalahnutiu v uškách)

ešte niečo navyše

Tieto ďalšie tipy nie sú nevyhnutnosťou, ale vedia takisto cestu na palube riadne uľahčiť:

  • vankúš na kojenie – povedala by som, že pri bábätkách tak do 6 mesiacov a pri dlhších letoch je to viac ako potrebné, hoci zaberá nejaké to miesto. Keď ho budete mať trebárs zavesený na kočíku (tak som to mala ja) nikto neriešil, že to bola taška navyše. Cesta bude pohodlnejšia aj pre vás aj pre bábo, vôbec to neprekáža bezpečnostnému pásu, ktorý dostanete k svôjmu pásu na pripútanie bábätka a budete mať obe ruky voľné.
  • hračky – ak letíte s bábätkom starším ako 3-4 mesiace, hračka sa vám rozhodne zíde. Bábätko už je v tomto veku vnímavé, neprespí celú cestu a tak ho bude treba nejako zabaviť, upútať jeho pozornosť. Myslite ale na svojich spolucestujúcich a vyhnite sa hlučným hračkám, ktoré by mohli väčšinu ľudí na palube vyrušovať. Skvelé sú kontrastné knižky, ktoré napríklad šuchocú, jemné hrkálky, hryzátka či výrazne farebné hračky.
  • mobil s videami – áno, áno viem čo si poviete a veľa, veľmi veľa rodičov si povie, že toto rozhodne nie, ale pri starších deťoch je tá cesta, pripútanie na jedno miesto s dieťaťom, ktoré si nemôže ísť pobehať do uličky, veľmi náročná a neobsedia. A tak zúfalý rodič siahne po každej možnosti, aby bolo dieťa spokojné. Viem, že nás to teraz zrejme neminie, Meliska má necelých 9 mesiacov a hoci to robím nerada aj v aute, ak ideme dlhšie ako 30 min, musím sem-tam na ňu vytiahnuť tancujúce ovocie. Neviem čím to je, toto je jediné čo funguje v prípade hysáku. Je fajn si pre tento prípad zaobstarať aj slúchatká, alebo video púšťať bez zvuku.
  • snacky – pre už dokrmované deti je určite fajn vziať aj nejaký ten snack. Opäť je to možnosť ako bábo zabaviť na nejaký ten čas. Neviem ešte, čo vezmem Meliske ja, ale asi niečo, z čoho nebude veľa bordelu. Čo to ale bude, ešte netuším.

Na letisku

→ vozík na kufre so sedákom pre bábätko

Toto sme napríklad vôbec netušili, ale rozhodne nám to uľahčilo život. Na barcelonskom letisku sme mali k dispozícii vozík na kufre so sedákom pre bábätko (prakticky niečo ako autosedačka). Po pristátí som mala spiacu Melisku na rukách, kočík sme si museli vyzdvihnúť s batožinou a veľmi ochotný zamestnanec letiska si ma všimol a doniesol mi tento vozík. Melisku sme usadili a mohli sme ísť vyzdvihnúť batožinu. Odporúčam sa preto na takýto vozík informovať na letisku odkiaľ letíte alebo kam letíte.

→ security/kontrola pre rodiny

Väčšina letísk má špeicálnu zónu na kontrolu, prechod security pre rodiny, kde máte na všetko viac času. Môžete dieťa „odložiť“ do ohrádky, kým všetko povyberáte z tašiek, poskladáte kočík a prejdete kontrolou najprv sami a potom aj s bábätkom. Na druhej strane opäť viete trebárs bábä nechať hrať sa v ohrádke, kým všetko zbalíte. Každé letisko sa líši v tom, ako to celé prebieha, ale je to naozaj jednoduchšie pre vás.

→ check-in kočíku

Kočík môžete so sebou brať až na gate a zbaliť ho až pri nastupovaní do lietadla. Väčšinou sa vás pri normálnom check-ine spýtajú, na koľko kusov sa kočík rozkladá a podľa toho vám vytlačia tie nálepky, ktoré idú na batožinu. TIP: zaobstarajte si tašku/obal na kočík. Najmä pokiaľ ste do kočíku investovali nejaké tie peniaze. Všetci vieme, že s batožinou sa na letiskách nezaobchádza zrovna v rukavičkách a rozhodne sa mi lepšie spávalo, keď som vedela, že kočík sa nedoškriabe, nedoláme, lebo ho máme v ochrannej taške. Avšak ak letíte sama, bez muža či iného člena rodiny, povedala by som, že je lepšie kočík checknúť už nazačiatku, nechať dieťa behať, a mať po ruke nosič, lebo potom pri nastupovaní do lietadla by ste asi mali problém kočík sama zbaliť, najmä s malým bábätkom. Vždy sa dá poprosiť nejaké cestujúceho o pomoc, no je to mierny risk.

→ vyzdvihnutie kočíku po pristátí

Väčšinou by to malo byť tak, že po pristátí vám kočík hneď donesú. Avšak mám pocit, že toto pri nízkonákladovkách vôbec neplatí, neviem. Nám sa to nestalo. A potom to vie byť dosť náročné. Dokonca niektoré letiská vám kočík ani nevydajú normálne s batožinou, ale kategorizujú kočík ako nadrozmernú/inú batožinu a musíte si ho vyzdvihnúť na špeiálnom páse. V našom prípade sme na kočík dokonca čakali skoro hodinu. Odporúčam si to dopredu zistiť, aby ste sa vedeli na situáciu pripraviť – zaobstarť si buď spomínaný vozík so sedačkou alebo mať so sebou nosič/šatku.

→ nosič – najlepší priateľ

Apropo nosič. Bez neho by to bolo celé oveľa, oveľa zložitejšie. Ak by som mala odporúčať iba jednu jedinú vec ohľadne letu s bábätkom, asi by to bolo práve toto. Mať spôsob ako mať obe ruky voľné. Pri nastupovaní, keď je potrebné ukazovať pasy, letenky. pri vystupovaní, keď treba brať tašky a kadečo iné. A hlavne pokiaľ cestujete sama. Nosič vás zachráni. Dieťa s dokonca možno pospí.

hurá cestovať

No a to by asi aj bolo všetko odomňa. Keď dokončujem tento blog, máme do nášho letu ešte 4 dni. Je načase začať s prípravou na balenie. Ak stihnem, natočím o tom video.

Verím, že tieto tipy a rady vám pomôžu pri plánovaní vášho prvého letu s bábom. A budem rada ak sa podelíte o svoje vlastné skúsenosti v komentároch, lebo aj tie môžu pomôcť ostatným mamičkám.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.