Naše najobľúbenejšie hračky

Vhodné od 6 do 18 mesiacov

Zháňať, nakupovať, thriftovať knižky aj hračky som začala ešte ako tehotná. Mala som kadečo vysnívané a samozrejme som predbiehala dobu o veeeeľa mesiacov vpred. Ale dostala som to ako tak pod kontrolu a teraz, po vyše roku materstva si môžem povedať, že prieskum, overovanie a hľadanie alternatív by mali byť na prvom mieste. Na Instagrame som Vám sľúbila, že sa čím skôr pustím do spísania mojich tipov na hračky a knižky pre deti plus-mínus od 6 mesiacov a viac. Tak tu to máte. Neberte to prosím ako rady, ale naozaj len odporúčanie a zhodnotenie, čo funguje u nás.

Moje preferencie

Už vopred som vedela (bez ohľadu na rôzne trendy, či metódy a čo sa má a čo nie), že chcem investovať do pekných a kvalitných hračiek, z prírodných materiálov, čo nám vydržia dlhšie, aj pre prípadných súrodencov. Drevo bola moja prvá voľba. Plastové hračky sa mi všeobecne nepáčia, pôsobia na mňa nekvalitne a sem-tam až nebezpečne, ale to neznamená, že také u nás nenájdete. Zopár ich máme, ale buď sú to zdedené a sentimentálne kúsky alebo to boli darčeky.

Meliske sa stále snažím hľadať a vyberať hračky, ktoré:

  • ju na pohľad zaujmú
  • niečo ju naučia
  • ľahko sa čistia a skladujú
  • pokiaľ im nerozumie hneď, má možnosť do nich dorásť, ale zároveň ju zabavia už aj v danom momente

70% hračiek, ktoré vám predstavím som jej zadovážila okolo jej pol roka až 8 mesiacov. A všetky dodnes využívame, s výnimkou hryzátok, či hrkálok, ktoré nám už toľko neslúžia. Ale ukážem vám ich aj tak, lebo sme ich ozaj využívali približne pol roka a niektoré aj viac. Kde sa bude dať, vám hodím rovno aj prelink na slovenské eshopy a obchody, hoci veľa vecí sme kúpili tu v Španielsku.

Hryzátka

Látkové kocky Fisher Price – tieto máme naozaj od malička. Sú kontrastné, mäkkučké, hrkajú, dajú sa žužľať, sú senzorické… Skrátka strávili sme s nimi kopu kopu času, boli vhodné na cestovanie, lebo prakticky nič nevážia a Meliska ich zbožňovala. Teraz sú už odložené v škatuli pre súrodencov.

Hryzátka Sofie a Tikiri žirafka a iné – kaučukové hryzátka sa mi pozdávali najviac a preto voľba padla práve na Sofie a aj Tikiri žirafku (žirafky sú u nás populárne, viď aj hracia podložka). Plastových hryzátok podedila Meli požehnane, takže tu som investovala len do týchto dvoch. A Marcelovi sa veľmi páčili tieto Oball z DM-ky a veru tie s nami precestovali takisto kadekde. V každej taške sme mali hodený dáky kus a Meliska mohla hryzkať o sto šesť.

Kocky

Tieto senzorické kocky od Canpol Babies si získali moje srdce už na prvý pohľad. Meliska ich má už pol roka. Sú mäkké, BPA free, pískajú po stlačení, vhodné už aj na brúsenie zúbkov a porastú s vaším dieťaťom. Vďaka rôznym tvarom sa dajú spájať (niektoré držia pokope lepšie ako iné), sú na nich čísla, majú senzorickú stranu, ďalej sú na nich zvieratká a ovocie. Čiže ako bude Meli rásť, využijeme ich nie len na stavanie a zhadzovanie veží, ale aj na učenie sa farieb (ktoré sú mimochodom fakt nádherné) a spoznávanie zvieratok. Myslím, že stavať veže pre samotné dieťa môže byť problém, keďže napojiť na seba tie tvary dá zabrať, ale aspoň sa trénuje motorika.

Hudobné nástroje

Meliskinu lásku k hudbe som spomínala v nejednom blogu. A tak som nelenila a celkom skoro som jej zadovážila rôzne hudobné nástroje hoci pre jej vek vetdy ešte neboli odporúčané. Najobľúbenejší je tento bubon od Kids Concept, ale takisto aj xylofón je u nás veľmi populárny (my máme tiež od Kids concept, ale aj tento od Little Dutch je krásny). Kým na nich začala „hrať“ zabávalo ju to, že sme jej na nich hrali my dvaja s Marcelom, prípadne ich len skúmala hmatom a ústami.

Okrem iného máme rôzne perkusie, vajíčka a aj podomácky vyrobené fľašky s ryžou a pod. Vieme sa s nimi zabaviť doslova hodiny. Meliska sa na bubon naučila bucháť okolo 8 mesiacov. Zábava je samozrejme aj hádzať bubon o parkety a búchať paličkou mame po hlave. Xylofón zatiaľ najviac baví Marcela (ktorý sa už naučil hrať okrem Kohútika jarabého aj Star Wars či Harryho Pottera) a máme ho vždy pod dozorom, nakoľko sú na ňom kovové časti a pri Meliskinej obľube hádzať veci by to nebolo inak bezpečné.

Zálusk si najbližšie robím na gitarku a doma na Slovensku ju už čaká tamburína. Hudobné nástroje vám vrelo odporúčam. Rozvíjať u detí vzťah k hudbe a umeniu od mala je investíciou na celý život. Nevravím, že z Meli bude teraz virtuóz (ja hudbu ľúbim, ale spievať neviem vôbec), ale podporím ju tak v zmysluplnom koníčku do budúcna.

Lopty

Taká klasika, poviete si. Odporúčam vám však mať hneď niekoľko lôpt a to rôznych veľkostí, povrchov, materiálov… Je to výborná senzorická aktivita. Dieťa všetko skúma najprv rukami a potom ústami. Preto je pre ňho fascinujúce, že jedna lopta je mäkučká a druhá zasa hrkoce. Tretia má hrboly a štvrtá pichliače. Existujú hotové sety takýchto senzorických loptičiek ako napr. tento od Toyeto. Ja som len pozbierala to, čo sme doma už mali: dve masážne guľky, jednu hrkaciu a mäkkú dostala ako darček a piklerovu som jej dokúpila neskôr. Máme ich všetky pekne pokope, hádžeme ich z košíka von a naopak, kotúľame si ich alebo ich Meli len tak naháňa po byte.

Spievajúci psík

Tento psík od Fisherprice je myslím pomerne známy. Ja sa snažím vyhrávajúce hračky držať na nevyhnutnom minime. Pôvodne som teda nechcela kupovať žiadne, lebo vedia deti riadne rozptyľovať a keď to nepsieva a nebliká, tak je to zrazu nuda. Ale ako sme boli na Slovensku Meli si do starého havina, zdedeného po sesterniciných dcérkach úplne zahľadela. A tak sme jej ho nakoniec zadovážili v Španielskej verzii a stal sa naším španielskym lektorom 😀 Meli ho má stále veľmi rada. Občas ho schovám na mesiac a zrazu akoby som priniesla novú hračku. Zachránil nás pár krát aj pri ceste v aute, ktorú Meli ozaj neobľubuje. Takiso má rada aj ovládačku takisto od Fisherprice, ktorá je do auta ešte vhodnejšia, nakoľko ju vie pekne držať v ruke sama a stláčať si rôzne gombíky. Okrem týchto dvoch máme ešte 2 zvukové hračky a myslím, že viac ich potrebovať do budúcna nebudeme.

Autobus s vyskakujúcimi zvieratkami

Ak by som mala zhodnotiť, čo bola zatiaľ moja najlepšia kúpa, tak voľba padne asi na tento drevený autobus s pop-up kolíkmi. Vnútri sa nachádza pružina a tak keď na kolíky zatlačíte, zvieratká vyskočia von. Niečo podobné ako ten náš som našla na mojom obľúbenom e-shope Little Bird od značky Vilac. Trénujeme s ním jemnú motoriku, keď sa Meli učí vkladať zvieratká naspäť do dierok. Objavili sme tento tip hračky na našich montessori hodinách a bol to instantný hit. Meli baví kolíky žužľať (ako inak), baví ju, keď jej s nimi hrám „divadielko“, už sa naučila sama ich vkladať dnu a aj vyberať von. Skrátka vždy, keď túto hračku vezme do rúk, zabaví sa s ňou aj sama na niekoľko minút.

Montessori aktivity

Keď už som to Montessori spomenula, zahrniem pár aktivít, ktoré ma práve na tomto kurze zaujali a ktoré si Meliska obľúbila okolo 9 mesiacu. Ako prvé musím spomenúť zvieratká Schleich. Neraz som ich spomínala v sotries na Instagrame. Meli sa s ními vie zabaviť hrozne dlho. Máme zatiaľ výber zopár zvieratok z farmy. Podľa odporúčania máme teda len jeden druh a max 5-7 tipov zvieratiek na začiatok. Vždy ich Meliske predstavím, vydávam ich zvuky a ona mi ich rada podáva. Najobľúbenejší je koník a moriak (hudri hudri).

Najjednoduchšia montessori skladačka – vajíčko a pohárik. Týmto si dieťa trénuje zručnosti pre neskoršie zložitejšie puzzle a skladačky. Pohárik na vajíčko sme mali doma a drevené vajíčko som za pár centov kúpila v lokálnom obchodíku. Nekonečná zábava zaručená.

Rôzne drevené predmety ako naberačka na med, malý valček, kefka na topánky a drevené štipce sú tiež dobrou zábavou. Štipce sú u nás favorit číslo jedna.

Vhadzovanie (čohokoľvek kamkoľvek alebo tzv. posting

Toto je jedno z prvých DIY, ktoré som sa konečne podujala urobiť a zároveň jedna z našich najnovších aktivít. Keď som videla, že už zvládala vkladanie zvieratiek do autobusu, vytvorila som jej nádobku na vhadzovanie pokrových žetónov. Takisto skvelé na jemnú motoriku. Neskôr plánujem pridať vrchnák na vhadzovanie kariet či slamiek.

Chodítko – tlačítko

Toto je jedna z tých hračiek, po ktorých som veru netúžila. Ale kúpil jej ju Marcel a nakoniec som sa nad ňou zmilovala. Je to chodítko značky Chicco. Meli naprv zaujalo vhadzovanie loptičiek do otvoru a triedenie tvarov. A jedného dňa sa pri ňom postavila a rozbehla. Je z plastu a hrá z neho aj hudba. Keď ho už Meli nebude pri chôdzi potrebovať (čo bude pri jej tempe čoskoro) asi naňho rýchlo zabudne a posunieme ho ďalej. Uprednostnila by som skôr kočík pre bábiky, ale tak uvidíme 🙂

Plyšáci

Podľa mňa nie je krašej hračky ako je plyšák. K ničomu inému si dieťa nevytvorí taký reálny vzťah ako k svojmu mojkáčiku či obľúbenému macíkovi. V našom prípade ide o túto srnku Avu od Kaloo, ktorú dostala ako darček. Inak má niekoľko jednorožcov (moja iniciatíva), medvedíka, zajka a iných. Pred pár mesiacmi si k nim začala naozaj vytvárať vzťah. Rada sa s nimi mojká, rozpráva sa s nimi a verím, že jej predstavivosť bude rovnaká ako tá moja, keď som bola dieťa a budú ju jej kamaráti sprevádzať ešte dlho. Uvažujem ešte nad dokúpením prvej peknej handrovej bábiky, ktorá by tak doplnila našu zbierku.

Novinky, ktoré ešte len testujeme

Meliska mala prednedávnom rok a tak máme niekoľko hračiek, ktoré samozrejme ešte len preskúmavame, lebo ich dostala nedávno. Vybrala som jej opäť také, aby s nami rástli na najbliží rok a viac.

Drevená dúha a nastokovacia veža Little Dutch – tieto hračky trénujú rovnako jemnú motoriky ako sú aj základom pre chápanie matematiky v budúcnosti, keďže pri oboch je každý kúsok o niečo väčší ako ten druhý.

Počítadlo Little Dutch je taká klasika. Teraz ešte len presúvame korálky random a rada s nimi hrká o sto šesť.

Vkladačky/puzzle testujeme zatiaľ takéto jednoduché. Tie na šnúrke sú super aj do auta. Krásne májú Goula, či Melissa&Dough. Od tejto značky som na bazári ulovuila hneď niekoľko krásnych, ale na tie má Meliska ešte čas.

Zatĺkačku kúpil Marcel v IKEA a zatiaľ sa Meli učí používať kladivko len na hračku a nie na radiátor a naše hlavy. Baví kolíčky aj iba zatláčať prstom, aj keď to nie je bohvieako jednoduché. Moje obľúbene značky Little Dutch aj Kids concept majú na výber takýchto zatĺkačok hneď niekoľko.

Farebné nastokovanie tvarov na tyče máme z lokálneho obchodu tu, táto konkrétne bude užitočná určite ešte niekoľko mesiacov . Má základné farby a tvary a sú k nej aj kartičky, podľa ktorých môže kocky nastokovať podľa rôznych vzorov a kombinácií. Niečo také nájdete aj tu.

Hračky – nehračky

A čo by to bol za blog o hračkách, keby som vám nepovedala aj o Meliskiných najobľúbenejších hračkách, ktoré ale nie sú hračky. Ovládačka od telky, kamera, papiere, moje flašky a triedenie prádla, to sú jej najobľúbenejšie veci, ktoré ju dokážu zabaviť na strašne dlho. Občas máme z toho obaja nervy, ale veď, čo by sme jej nedopriali.

Na záver vám už len ukážem náš aktuálny set-up, kde sa Meliska najviac hrá a kde trávime všetok čas, najmä teraz keď sedíme na zadku doma už mesiac. Ja preferujem Montessori poličku, s menším množstvom hračiek, ktoré pravidelne Meliske obmieňam, podľa toho na akej zručnosti práve pracuje a čo ju baví. Nie je to určite stopercentné a moja vidina do budúcna pre jej vlastnú izbičku je trošku iná, ale zatiaľ nám to takto funguje a som s tým spokojná.

túto vežu vpravo som vám nespomenula, má ju takisto od narodenín a vhadzujeme do nej lopty, ktoré sa kotúľajú v špirále na zem a hore vpravo v poličke má autodráhu po ktorej sa spúšťajú autíčka

Verím, že bol tento blog pre vás inšpiráciou. V jeho pokračovaní vám predstavím naše najobľúbenejšie knižky. Budem rada ak mi napíšete, aké sú vaše overené a obľúbené hračky a čo odporúčate do budúcna pre nás. Inšpirácie nikdy nie je dosť.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.