Naše najobľúbenejšie knižky

… ktoré nás bavia od malého malička

„Ak chcete investovať do budúcnosti svojho dieťaťa, spoločný čas strávený pri čítaní rozprávok a dobrých kníh, by mal v násobkoch prevyšovať čas za televízorom, či tabletom (platí bez ohľadu na vek).“

– Slávka Kubíková, z knihy Klub nerozbitných detí

Podľa mňa, neexistuje niečo ako priveľa kníh. Knihy sú láska. Vypĺňajú čas, rozvíjajú slovnú zásobu, učia nás myslieť inak, podporujú predstavivosť. Knihy sú nenahraditeľné. Ja ich milujem, lebo aj moji rodičia ich milujú. Vždy sa u nás v rodine čítalo. Vždy nám čítali a tak bola táto láska odovzdaná ďalej a ja sa o to isté snažím aj s Meliskou.

Toto je výber knižiek, ktoré máme denne v rukách. Podľa mňa ich nie je veľa. Slovenských máme ozaj len prá, potom nejaké anglické a zo dve tri španielske. Neviem sa dočkať, kedy budem môcť Meliske dokúpiť nejaké ďalšie príbehy a rozprávky a ukradnúť si od našich knižky z nášho detstva.

Prvé slová

Tento tip knižiek je skvelý v tom, že sú v nich realistické obrázky, ktoré si bábätko rado obzerá, lebo ich môže vidieť okolo seba aj v bežnom živote. My ich máme v angličtine a Meliske vždy poviem obe slovíčka a po slovensky aj anglicky. Knižky tipu touch & feel sú super aj pre senzorické vnímanie, Meliska má najradšej túto stránku so psom, kde ho môže vyťhať za „srsť“.

Interaktívne knižky

Knižky, za ktorými sa skrýva na prvý pohľad viac sú tiež skvelé. Pokiaľ vyvolajú v dieťati interaktivitu, donútia ho skúmať o čo ide. Táto Sú toto moje uši? je veľmi milá, Meliska ju dostala od Marcela.

Knižky, kde sa niečo hýbe tiež u Meli vyvolajú vždy veľký záujem. Hoci ešte je na niektoré primalá a nemá trpezlivosť hľadať schované obrázky alebo jej ešte chýba zručnosť otočiť niečo či vyklopiť. Rada však pozoruje nás ako jej tieto wow efekty ukazujeme.

Skvelé interaktívne knižky sú napr. tieto od Minipédie, Nenásytná húsenica a podľa mňa aj tieto obrázkové knižky o zvieratkách a interaktivita spočíva u nás v tom, že Meli hľadá zvieratká, ktoré už pozná, ukazuje na ne a chce, aby som jej vydávala ich zvuky, či hvorila ich mená. Zatiaľ je jej favoritom hroch, keď fŕkam a fučím, tuleň a tiger. Sama už vie napodobniť rybku a psa.

Hudobné knižky

Nature sounds Playbook od Usborne dostala Meliska darom, keď mala pol roka a odvtedy nás tieto knižky bavia asi najviac. Dokúpila som jej ešte dve – Musical playbook a potom má jednu s uspávankami Baby´s very first noisy nursery rhymes. Sú krásne farebné, majú veľa rôznych okienok na vyklápanie (niektoré padli Meliske za obeť), kopu rozličných materiálov, dierok, vrúbkovaných častí. Najprv sme si ich len obzerali, neskôr si ich sama začala listovať. Naučila sa vyklápať okienka a neskôr už aj stláčať gobíky s muzikou. Skrátka bavia nás už 7 mesiacov a myslím, že ešte budú aj naďalej.

Na Vianoce dostala ešte aj túto hudobnú Rokenrol knižku a tá je takisto veľmi zábavná s peknými pesničkami. Gombičky na púšťanie muziky sú menšie a nenápadnejšie, ale paradoxne sa ich Meli naučila stláčať skôr ako tie na Usborne knižkách.

Knižky na dobrú noc

Týchto máme, na môj v kus zatiaľ veľmi málo. Zaujímalo by ma, čo čítate deťom v tomto veku vy?

Meliskina najobľúbenejšia je rozhodne Môj macík, veľmi rada rozkladá leporelo Žabiatko. Od rodiny dostala knižku o Včielke bzučke a ja som jej kúpila aj Sloníča, ktoré chce zaspať (prípadne Zajko alebo Traktor)- čo je knižka, ktorá má pomôcť deťom naučiť sa zaspávať. Zatiaľ pri nej Meli ale neobsedí, lebo je to veľa textu. Baví ju len obzerať obrázky. Rovnako je to aj s Gerdou. Tá je teraz pre ňu novinka a vydrží si v nej so mnou listovať pomerne dlho.

„Knihy doma, knihy v knižnici, knihy v rádiu. Ak sa bábätko o ne potkýna celý život, takmer nevyhnutne sa z neho stane malý knihomoľ. Avšak aj to najsčítanejšie bábätko jedného dňa vyrastie. Pozviecha sa z raných fáz svojho detstva natoľko, že sa naučí plynulo čítať samo. A toto býva presne ten bod, v ktorom si rodičia zvyknú vydýchnuť.“

Slávka Kubíková, z knihy Klub nerozbitných detí.

Štatistiky hovoria, že presne vtedy rodičia deťom prestávajú čítať. No deti tak veľmi jednoducho o knihy stratia záujem. Som vďačná za to, že moji rodičia nám knižky čítali naozaj dlho. Pamätám si, že ešte aj keď vyšiel Harry Potter (mala som vtedy 11 rokov) nám ho ocino zvykol čítať, lebo moja sestra mala iba 8.

Teším sa už na všetky ďalšie knihy, ktoré do našej detskej knižnice pribudnú. Veľmi rada obzerám knihy na webe www.babyknihy.sk, lebo tam majú krásny výber, vždy dobré odporúčania a páči sa mi aj ich milý prístup. Momentálne ich mám vyložené vždy len takto zopár v tejto malej knižnici z IKEA, ale keď bude mať Meliska svoju vlastnú izbu, určite jej pribudnú na stenu poličky, kde ich pekne vystavíme.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.