Melisku čaká operácia cysty

Zdá sa mi to ako večnosť, čo sme sa dozvedeli na prehliadke v 18. týždni môjho tehotenstva, že bábo by mohlo mať tzv. double bubble syndróm. Ak chcete vedieť, čo to je, spísala som o tom podrobný blog. Ale v skratke: druhú polovicu tehotenstva sme neustále premýšľali, či bude naše dieťa v poriadku a či bude musieť hneď po narodení podstúpiť operáciu. Nemuselo, ale aj tak, tri a pol roka neskôr ideme do nemocnice a Melisku čaká operácia cysty.

Zdĺhavé čakanie

To, že Meliska bude potrebovať operáciu sme vedeli od jej narodenia. Našťastia to však vôbec nebolo akútne. Cysta v jej brušku bola v podstate tri roky stále taká istá. Nerástla, ale ani sa nezmenšlovala. Z našich pravidelných kontrol ešte v Španielsku sme vedeli, že cystu bude potrebné „obzrieť“ aj inak ako len cez sono. Ale na MRI nás nehnali. Nechceli totiž, aby tak malé dieťa muselo „zbytočne“ podstupovať celkovú anestézu (CA), keďže pri MRI je potrebné ležať úplne v pokoji.

Postupne sa naše kontroly znížili na každých pár mesiacov, neskôr už len raz za pol roka. Meliska bola (aj je) zdravé dieťa a ani tesne predtým ako sme zo Španielska odišli sme nečakali nejaké zásadné náhlenie sa. Až kým sme neprišli do Čiech.

Okamžite MRI

Asi tak nejako by som zhrnula našu prvú návštevu na chirurgii v Prahe vo Fakultnej nemocnici Motol. Do tejto nemocnice sme sa rozhodli ísť po tom, čo som si spravila ako taký prieskum detských chirurgií v ČR. Motol viedol v kvalite doktorov aj v špecializácii na „gastro“ operácie. Po prvej návšteve sme sa cítili ale veľmi zmätene. Odovzdali sme výsledky posledného sona, ktoré sme absolvovali na NDÚCHu v Bratislave. A pani doktorka nás tak trochu sprdla, že ako to, že sme ešte neboli na MRI. No jednoducho – to na Kramároch nefungovalo, ale to už sa jej ťažšie vysvetľovalo.

Nepoviem, že ma strašilo, že to berie tak veľmi vážne. Bola som rada, že sa rozhodla konať a okamžite ten deň nás dostala na sono a objednala na MRI do jedného mesiacu. Povedala by som, že priam neslýchané. Bežne by sme čakali určite 3-6 mesiacov na termín. A teda buď to bolo naozaj akútne alebo nechceli nič zanedbať alebo skrátka dalo sa to aj takto.

Meliska 1 r a 10 m v NÚDCH v BA
Meliska v nemocnici v Španielsku, 6m

Sono ukázalo viac-menej to isté, čo pred pol rokom, len neviem prečo v BA nemali potrebu povolať armádu hneď a zaraz (tam to bolo skôr v duchu pohodka, pôjdete na MRI a uvidíme). Tu nám pani doktorka potvrdila, že treba MRI, aby sa vedelo o cyste viac. Nebolo totiž jasné, kde presne sa nachádza.

Cysta Choledochu

Oficiálna diagnóza, ktorú teda ideme liečiť je tzv. cysta choledochu, čo je vzácna vrodená anomália žlčových ciest. Častokrát ju vôbec u detí neodhalia až kým nemajú rôzne problémy. To však býva až v staršom veku. Meliska našťastie nikdy žiadne problémy s bruškom nemala. Prekonala jednu črevnú virózu a vtedy sme boli trošku viac v strehu a zašli aj na pohotovosť, ale bola to len viróza.

Zobudenie po MRI bolo rýchlo, ale zmätok ešte trval hodnú chvíľu

Odstránenie cysty je dôležité, ale ak som to správne pochopila, nie akútne. Chirurg, ktorý bude Melisku operovať nás do operácie netlačil. Povedal, že môžme všetko naďalej pozorovať a dohodnúť sa na termíne eventuálne. Alebo si môžme termín dohodnúť rovno. To bolo po vyšetrení MRI v júni 2022, ktoré sme absolvovali takisto v Motole a ktoré, na naše sklamanie, neodhalilo žiadne bližšie informácie. A tak operácia, ktorá sme dúfali, že prebehne laparoskopicky sa zmenila na veľký, cca 6 hodinový chirurgický zákrok.

Radšej kým je malá

Takto nejako to okolo počúvame a neviem, či sa s tým úplne stotožňujem. Operácia takéhoto rozmeru u aktívneho 3,5 ročného dieťaťa je pre mňa veľkým strašiakom. Do istej miery si želám, aby sme to absolvovali ešte keď bola bábätko, aj keď to by so sebou nieslo svoje riziká. A čakať, či sa náhodou nezačne jej stav meniť, to sa mi takisto nezdá vhodné. Takže vlastne nemám na výber.

Sú veci, nad ktorými nepremýšľate až kým sa vás netýkajú a to je aj taký pobyt v nemocnici a starostlivosť o dieťa. Neviem presne ako, ale som veľmi rada, že som sa dozvedela o podpornej skupine tu v ČR, ktorá aktívne rieši práva rodičov a dieťaťa pri pobyte v nemocnici. Ak si chcete prečítať viac, môžete tak urobiť už teraz ak máte odber na môj newsletter, kde získate heslo. Kliknite sem

kde píšem o zákone, ktorý na Slovensku chýba, ktorý chráni detských pacientov a za ktorý musia napriek tomu rodičia bojovať s nemocnicami.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.