32 vecí, za ktoré som vďačná v 32 rokoch

Zamýšľate sa niekedy nad tým, za čo ste v živote vďační? Človek si povie, že veď nad tým nemusím premýšľať, jasné, že som. Istú dobu som si do diáru písala každý deň jeden moment, vec, chvíľu, za ktorú som bola vďačná. Väčšinou sa ale opakovali a prestala som s tým. A pred 4 rokmi som spáchala prvý blog s názvom 28 vecí, za ktoré som vďačá v 28 rokoch. Spätne, keď som ho teraz čítala, tak sa mi zdá trošku povrchný. Pamätám si, že som mu venovala celý deň, ale neviem. A tak som si povedala, že to skúsim znovu a budem sa snažiť byť naozaj konkrétna. Toto je 32 vecí, za ktoré som vďačná v 32 rokoch.

1. Zdravie

Myslím, že sa nikto nebude čudovať práve tomuto. Okrem záhadného ochorenia pľúc, ktoré som mala vo februári minulého roku (o ktorom občas teraz konšpirujeme, že to bol prvý covid v Španielsku) a Meliskinej bronchitídy v tom istom čase, sme boli celý rok 2020 zdraví. Nie len my. Ale aj moja najbližšia rodina.

2. Manžel

JA som zložitá povaha. Ja si sama občas nerozumiem , ale čakám, že všetci budú rozumieť mne. A nikto nemá so mnou väčšiu trpezlivosť ako môj manžel. Takže som vďačná za jeho trpezlivosť, ale aj obetavosť, za jeho prístup k Meliske… Takže vcelku, zaňho.

3. Dar byť mamou

Môj najväčší sen je realitou. Už skoro 2 roky. Boli chvíle, keď som si myslela, že tento sen ostane len snom a tak som vďačá o niečo viac, že mi je dopriate byť mamou.

4. Môj optimisický realizmus

Som vďačná za to, že si už roky nedávam ružové okuliare na nos. Že už nie som naivná. V každej situácii hľadám to dobré, ale ostávam nohami na zemi. Marcel ma občas za to pucuje, keď príde s nejakým jeho šialeným nápadom na podnikanie. Ale snívať sa dá aj bez toho, aby človek lietal vysoko v oblakoch.

5. Inšpiratívne osoby

Teraz budem v strese, že niekoho zabudnem spomenúť, ale som veľmi vďačná za niekoľko inšpiratívnych osôb, ktoré som vďaka blogovaniu spoznala (aj keď zväčša len online). Ja som tip človeka, čo potrebuje nakopnúť a motivovať. A to sa darí napríklad Daniele z @pazravo.sk, Miške @mi.s.kazubkova, Lucke @mocmanlucia, Adi @600nedelie.sk, Erike @ina_mama_v_chorvatsku a iným, svojimi článkami, videami, podcastami a názormi.

6. Online kamoši

Som vďačná, že v dnešne dobe covidovej existujú online kamaráti. Alebo, že vôbec vzniknú online kamarátstva, že to je možné. Ale to vlastne viem, keďže som si za muža vzala chalana z netu.

7. Offline kamoši

Keď sa človek odsťahuje do zahraničia tak za A) o nejakých tých kamarátov príde. Neozývajú sa oni alebo to nenapadne vám a priateľstvo ochladne. A o to viac ste vďační za tých, ktorí pretrvajú. A za B) vzniknú nové priateľstvá na mieste, kam odídete. A to je pre mňa takisto vždy zaujímavé a ďakujem za to.

8. Domov

Návrat na Slovensko ešte nemal byť trvalý (a možno ani nie je), ale Slovensko je a stále bude DOMOV. Tu máme blízkych a tu to tak volať budeme. Máme sa kde vrátiť, keby čo bolo. Za to som vďačná veľmi.

9. Kreativita

Neviem, čo by som bez nej robila. Som v depke, keď ma nachvíľu opustí. Kreativita dáva životu iný nádych. Milujem ju.

10. Blog

S tým súvisí aj môj blog. Mám rada tento priestor a som vďačná za to, že ako tak funguje aj napriek veľkej pauze. Som vďačná za nápady, ktoré mám a že mám priestor realizovať sa.

11. Sledovatelia na IG

Možno to znie malicherne, ale vysvetlím. Som vďačná, že za celý čas, čo soj život zdieľam na sociálnych sieťach s vami, ešte keď som bola aktívnejšia na Weddings by Marina, tak som sa stretla len s úprimnými, prajnými a milými ľuďmi. Žiadne hejty, žiadne osočovanie či kritizovanie. A to je vzácnosť.

12. Moji spolupracovníci

Neviem ak ich nazvať, ale je to skupina ľudí, ktorá mi ochotne, veľmi často bez nároku na nejakú odmenu, pomáha niečo vymyslieť, skontrolovať, navrhnúť, dotvoriť. Som obklopená šikovnými ľuďmi a to si veľmi cením. Napríklad aj môj plánovač snov mi navrhla šikovná Katka z Vanilkového kaktusu.

13. Skúsenosti zo života v zahraničí

Keby som vedela to, čo viem teraz o živote, či sťahovaní sa do zahraničia, bolo by to oooooveľa jednoduchšie. No nevadí, naučila som sa a môžem aspoň pozdieľať s vami čo viem a ak príde na vás, že vás cesta za hranice bude čakať, možno to uľahčím práve vám.

14. Knihy

Tento rok som sa aspoň trošinku vrátila čítaniu a veľmi dobre mi to padlo. Som vďačná, že čítať viem a slobodne si môžem vyberať, čo si čítať budem. Som vďačná za to, že sa čítaním môžem nové veci učiť a že si môžem ďalej rozvýjať svoju fantáziu.

15. Pohyb

Odkedy som sa skoro polovicu tehotenstva ledva dokázala postaviť z gauča alebo postele, tak si pohyb vážim ešte o niečo viac. Viem byť aj extrémne lenivá, to hej. Ale potom si nadávam, že prečo? Pohyb vo forme prechádzok, cvičenia, naháňania sa s Meli a najmä tanec. Som zaň vďačná. Milujem to!

16. Básne

Možno o mne neviete, že som kedysi, na strednej a začiatkom výšky tvorila poéziu. Pomerne veľa. Už ani neviem, kde by som nejakú svoju zabudnutú báseň našla, ak nájdem, postnem ju na IG 🙂 Ale som vďačná celkovo za poéziu. Obdivujem klasických slovenských autorov, ktorí občas dokázali úplne divy. Paradoxne, báseň Marína som veľmi dlho neznášala. Asi preto, že ma vždy vyvolali ju recitovať a nevedela som ani slohu.

17. Pečenie

Uvedomila som si to teraz počas Vianoc, aké je super môcť si pri pečení zrelaxovať, experimentovať a vytvoriť niečo chutné a nie stále len nakupovať. Vždy ma to bavilo a asi som zabudla akú radosť mi to prináša.

18. Fotky

Keď sme si minulé Vianoce dali vytlačiť konečne nejaké fotky zo svadby a zarámovali ich, tak som cítila také akési zadosťučinenie. V dnešnej dobe len hromadíme všetko na diskoch, kartách, cloudoch a fotky ako spomienky si neužívame. Máme ich prehnane veľa aja som veľmi vďačná za to, že si ich vieme uchovať a zvečniť. Či už v albumoch alebo na stene v obývačke.

19. Plánovanie

Každému spôsobuje stres niečo iné. Mne spôsobuje stres najmä to, keď nemám niečo dobre naplánované a zapísané. A tak som vďačná za všetky moje diáre a schopnosť si dobre organizovať čas. Prispievam tak k celkvej pohode svojej, ale aj mojej rodiny.

20. Práca

Som vďačná za prácu, ktorú môžem robiť popri full-time mama jobe. Nie je toho teraz veľa, a tak si vážim naozaj každú ponuku, ktorá príde a príležitosť, ktorá sa naskytne.

21. Zmysel pre poriadok

Ten som zdedila po mamine. Počas dospievanie po ňom nebolo teda ani chýru ani slychu, ale je to tam. Som zaňho vďačná, lebo väčšinou s prehľadom zvládam udržať veci zorganizované aj popri malej a upratovanie neberiem za trest, ale je to pre mňa zábava aj oddych sem-tam. Mentálny…

22. Spánok

Každý rodič je podľa mňa vďačný za spánok, ktorý mu je popri deťoch dopriaty. Ja som nikdy spánok nevnímala ako niečo super, čo potrebujem. Ale Bohu vďaka za dieťa aké máme, hoci teraz to tiež nebýva ružové, ale pospali sme si pri nej od malička vždy dosť.

23. Umenie

Umenia je mnoho a každému sapáči niečo iné a to je na ňom super. Som vďačná, že pochádzam z umeleckej rodiny, že k nemu má blízko aj môj muž, že spolu obeháme všetky galérie sveta (snáď raz) a dúfam, že raz budem vlastniť niečo od mojich vysnívaných umelcov.

24. Hudba

Hoci aj hudba je umenie, za hudbu som vďačná extra. Hudba dokáže ovplyvniť naše emócie a občas je ten najlepší liek na akúkoľvek depku (spolu s bodom 16). Keby som mala talent, tak sa hudbe venujem aj profesionálne.

25. Slovensko

Život v každej krajine má svoje pre a proti. Neexistuje dokonalé miesto. Ale na Slovensku je toľko krásnych vecí, za ktoré som vďačná. Takže na zozname nemôže chýbať ani moja rodná zem.

26. Písanie

Dávať mysšlienky na papier, tvoriť príbeh, rozprávať nejaký dej… Neviem, či je pre mňa niečo krajšie. Písanie je mojou súšasťou 20 rokov. Mala som 12, keď som začala tvoriť. Mám 32 a verím, že už naozaj, naozaj, naozaj moja kniha uzrie svetlo sveta.

27. Slovenská móda

Som vdačná, že som ju objavila. Vždy som bola shopaholic, ale vôbec mi nechýba bezhlavé nakupovanie v obchoďákoch. Oveľa viac ma baví objavovať nové slovenské značky, ktoré robia svoju prácu poctivo a krásne.

28. Minimalizmus

Toto je niečo, za čo som vďačná, že som to objavila. Že sa o tom snažím stále dozvedieť viac a že sa na jeho cestu pomaly ako rodina vydávame. Aj moje slovo pre 2021 je menej.

29. Zdravé jedlo

Som vďačná za to, že mi pomaly začínajú chutiť aj veci, ktoré som nemohla ani vidieť a sú viac na tej zdravej strane jedálničku. Viac zeleniny, zdravších prísad do klasických jedál.

30. Fantázia

Či už vo svojej tvorbe, v našom vzťahu či pri nápadoch na hry s Meliskou, som vďačná za svoju fantáziu a bláznovstvá, čo viem vymyslieť.

31. Rodina

Nezabudla som, len som si ich nechala tak trochu na záver. Rodina je neskutočne dôležitá a keď ste od nej na dlho odlúčení, pochopíte to o niečo viac. Prišli sme na Slovensko, aby sme sa po dlhej dobe videli. Nemôžme síce toľko ako by sme chceli. Ale sú tu, vidia Melisku rásť. My zdieľame ich ťažké a krásne chvíle. A viac nám netreba.

32. Seba

Veľmi dôležitý bod. Nie je ľahké sa k nemu prepracovať. Ale som naozaj vďačná za seba. Za to, čo som už v živote zažila ako som to spracovala. A za to aká som.

Tak, dlhý článok. Ak ste dočítali až sem, vyzávam vás zamyslieť sa nad aspon 10 vecami za ktoré ste vďační vy. Nie je to také jednoduché ako sa môže zdať.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.