Prvé DISNEY filmy – adventný kalendár

O týždeň začína advent a teda je tu aj štvrté (zrejme posledné) pokračovanie mojich filmových adventných kalendárov. Tento krát to budú prvé Disney filmy. A keď vravím prvé, tak myslím naozaj tie najstaršie. Počnúc Snehulienkou z 1937 a končiac pred rokom 2000 Tarzanom. Cítim sa staro, keď niečo z roku 1999 označujem za starý film, ale veru je to tak. Čítajte pozorne, v článku sa skrýva darček:)

via GIPHY

Čo je na tomto adventnom kalendári skvelé? Že doňho s veľkou pravdepodobnosťou môžete zapojiť aj staršie deti, hoci asi neodporúčam, aby deti strávili 24 večerov pred telkou. Ale chápete, v príprade núdze ich môžete nechať pripojiť sa.

Medzi týmito rozprávkami sa nájde pár, o ktorých som prvýkrát počula až teraz, keď som zoznam vytvárala. Napríklad Meč v kameni (hoci príbeh poznám – kráľ Artuš) som nikdy neevidovala. Robina Hooda od Disneyho sme mali ako knižku, ale film som nevidela nikdy. A Aristomačky som nikdy neradila medzi disneyovky a ani som ich nevidela.

Bolo celkom nostalgické, prechádzať si tento zoznam. Dumbo bol natočený v 1941 roku a keď som ako dieťa istý čas žila v USA, plyšák Dumbo si našiel cestu z obchodu do mojich rúk a nikdy sa už nevzdialil. Teraz spokojne sedí v Meliskinej izbe.

via GIPHY

Peter Pan je jeden z mojich najobľúbenejších príbehov. Videla som snáď každé jeho spracovanie a vždy sa k tomu príbehu rada vraciam. Veď je tak trochu o snívaní a zázrakoch.

Prvý film, na ktorý som bola v kine s mojim ocinom bola Kráska a zviera a doteraz je rozhodne mojím najobľúbenejším.

Miška (www.zubkova.sk) ma inšpirovala a skúsili sme si s Meli pozrieť pár disneyoviek. Hoci je pravda, že je ešte malá, veľmi rýchlo si zaľúbila najmä Levieho kráľa. Soundtrack u nás hrá denne už mesiac. Meliska pravidelne rozpráva o jednotlivých postavách a veľmi ten príbeh prežíva.

via GIPHY

Mnohé z týchto filmov som videla tak 25798x – spomínanú Krásku a zviera, Mulan, Herculesa. A myslím, že niektoré registrujem, ale nevidela som ich nikdy. Čo ma ale mega baví, sú aktuálne hrané adaptácie týchto filmov. Alladin bol úžasný, Leví kráľ sa mi až tak nepáčil. Kráska a zviera je top. Dumba som ešte nevidela. Mulan sme sipozreli prednedávnom a takisto bola zaujímavá. Pre zaujímavosť, Kráska a zviera ide scénu za scénov verne svojej animovanej predlohe, ale Mulan je spracovaná odlišne. Chýbali mi v nej pesničky, lebo sú podľa ma jedny z najlepších.

via GIPHY

Wow, no rada by som ešte obkecala tisíc vecí, ale poďme na ten zoznam. Za 62 rokov vzniklo aj týchto 24 rozprávok z dielnej Disney:

 1. 1937 Snehulienka a sedem trpaslíkov
 2. 1940 Pinocchio
 3. 1941 Dumbo
 4. 1942 Bambi
 5. 1950 Popoluška
 6. 1951 Alica v krajine zázrakov
 7. 1953 Peter Pan
 8. 1955 Lady a Tramp
 9. 1959 Šípová Ruženka
 10. 1961 101 dalmatíncov
 11. 1963 Meč v kameni
 12. 1967 Kniha džungle
 13. 1970 Aristomačky
 14. 1973 Robin Hood
 15. 1977 Macko Pu – Mnoho dobrodružstiev
 16. 1989 Malá morská víla
 17. 1991 Kráska a zviera
 18. 1992 Alladin
 19. 1994 Leví kráľ
 20. 1995 Pocahontas
 21. 1996 Zvonár u Matky Božej
 22. 1997 Hercules
 23. 1998 Mulan
 24. 1999 Tarzan

No a týmto som zavŕšila štyri filmové adventné kalendáre. Čítali ste aj tie predošlé? Ak nie môžte tak urobiť tu:

No a samozrejme aj k tomuto článku patrí hotový adventný kalendár, ktorý si môžete vytlačiť ako darček. Všetky ostatné nájdete v sekcii Na stiahnutie, ale tento si môžete stiahnuť na záver článku.

via GIPHY

Ak by ste si chceli zakúpiť DVD s disneyovkami, tak na Martinuse ich nájdete a je to podľa mňa aj super tip na darček pre fanúšikov Disney. Áno, stiahnuť si v dnešnej dobe vieme čokoľvek, ale tak ako papierové knihy majú stále väčšie čaro ako elektronické, tak aj DVD je o niečo viac fajn ako súbor v počítači.

Bonusový piaty zoznam, nad ktorým uvažujem by bol na tému vianočných filmov, mali by ste záujem? Napíšte mi do komentáru! Ale inak je to všetko, prajem vám už teraz krásne sviatky. S vianočným obsahom na blogu, ale pokračujeme, to sa nebojte!

0 thoughts on “Prvé DISNEY filmy – adventný kalendár

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.