Ako sa snažíme žiť udržateľne

Udržateľnosť je v tejto dobe veľmi často skloňované podstatné meno. A oprávnene. Náš svet potrebuje, aby sme sa začali správať zodpovednejšie voči planéte. Nejdem strašiť, ale je to práve na nás. My sme tá generácia, čo to ešte dokáže zmeniť a ovplyvniť to, v akom svete budú žiť naše deti a vnúčatá.

Malé krôčiky k tomu, aby sme my ako rodina žili ekologickejšie, sme začali podstupovať už niekoľko rokov dozadu. Začalo to jednoducho – plátená taška. Igelitky ma vždy rozčuľovali, ale po mojom výlete do New Yorku , kde mi v potravinách zabalili 3 malé produkty do troch plastových tašiek som si povedala – DOSŤ. Trochu som im tam vynadala a odišla s nákupom vo vlastnom ruksaku. Nevravím, že odvtedy som si nikdy žiadnu igelitku v obchode nevzala, ale dávame si doma na to veľký pozor.

Social Squares

Cieľ do budúcna: úplne prestať používať plastové tašky. Dopotrebovať tie, ktoré máme a pokračovať v používaní plátených a iných trvácnych tašiek.

Triedenie odpadu

Niečo, čo by už malo byť úplnou samozrejmosťou a žiaľ nie je. Hoci sa v posledných rokoch objavili odpadkové koše na triedenie odpadu vonku, v nákupných centrách a vo firmách, všetko je to o ľuďoch, ktorí sú často leniví a nedajú si tú námahu pozrieť sa čo a kam vyhadzujú.

Zdroj: http://www.beecopack.sk/clanky-a-oznamy/ako-spravne-triedit-odpad/

Kým sme bývali v dome v Stupave, mali sme ten „luxus“, že sme všetok bio odpad mohli hádzať vonku „na hnoj“ ako sme kedysi hovorievali u mojej babky. Po presťahovaní sa do Španielska nás veľmi milo prekvapilo, že okrem klasickej štvorice SKLO, PAPIER, PLAST a KOMUNÁLNY bol na každej ulici aj smetiak na BIO odpad. Nehvooriac o tom, že sme mali aj separátne mini smetiaky na baterky, spreje, CD, žiarovky a iné.

Toto bolo pre nás veľkým motivátorom triediť odpad ešte poctivejšie. Dali sme si a tú námahu a začali čítať recyklačné symboly na obaloch. Priznám sa, že v tomto je poriadnejší Marcel a často ma musí napomenúť, keď napríklad obal od makovníka automaticky hodím do komunálneho odpadu.

My doma triedime veci momentálne na komunál, papier a plast. Sklo odkladáme bokom a to čo už nepoužijeme napríklad na zaváranie, vyhadzujeme vonku do košov na sklo. V Španielsku sme triedili aj bio odpad, kedže bol priestor ho tam vyhadzovať.

Cieľ do budúcna: mať kompostáreň na balkóne a produkovať čo nejmenšie množstvo odpadu.

Balenie a uskladňovanie potravín

Odkedy sme rodičia a najmä odkedy Meliska papá všetko možné, musíme myslieť na to, že nám treba na cesty, ale aj len von na prechádzky, baliť so sebou rôzne jedlá. Ja sa zatiaľ skleneným nádobám vyhýbam, hoci viem, že sú najlepšie. Máme niekoľko silikónových nádobiek a aj nejaké plastové krabičky, ktoré nám vydržia ešte dlho. Tie používame zatiaľ aj na uskladňovanie potravín.

Približne pred rokom som ale na trhu natrafila prvýkrát na obaly z včelieho vosku. Bolo to práve, keď Meliska začínala s príkrmami a mne padlo vhod, baliť do nich načaté zeleninky a ovocie, ktoré sme v ten deň nespotrebovali na príkrm. Marcel ich ale zabudol v Španielsku a tak ma veľmi potešilo keď ma oslovila Janka z Odvčely.sk , ktorá takéto ekologické obrúsky z včelieho vosku sama vyrába a dohodli sme sa na spolupráci.

Ich použitie je veľmi všestrané a teším sa, že som vďaka nej zistila, na čo všetko ich môžem používať. Udržia čerstvé aj pečivo. Nakrájaný chlebík môže ísť pokojne aj do mrazu, zabalený v takomto obale. Sú vhodné na balenie rôznych snackov so sebou a veľmi ľahko sa čistia. Stačí vyprášiť alebo utrieť vlhkou handričkou. Vďaka rôznym veľkostiam tak viete v domácnosti skladovať naozaj mnoho vecí ekologickejšie. Ich životnosť, pri správnom zaobchádzaní, je okolo jedného roku a keď ich služba nám skončí, jednoducho ich môžete postrihať a hodiť do kompostu alebo použiť aj na zapálenie ohňa v krbe. Skvelé, čo?

Social Squares

Ešte čo sa nákupov týka, tak už vyše 4 rokov používam na nákup ovocia a zeleniny takisto plátené vrecúška ako šije napríklad aj Daniela z pažravo.sk. Sáčky, sáčky, sáčky… naozaj ich k životu nepotrebujeme! Na pečivo, zeleninu aj ovocie nám naozaj stačí zopár vrecúšok! Niektoré zeleniny v nich aj skladujem, ale o tomto sa ešte stále veľa učím.

Udržateľnosť je aj tom, nevyhadzovať zbytočne potraviny, ktoré sa pokazia, lebo ich nesprávne skladujeme. Alebo preto, že nakupujeme priveľa vecí, ktoré nespotrebujeme včas. Naozaj doma nemusíme mať všetko, obchody sú na každom kroku, nehovoriac o online nakupovaní potravín a tak preferujem radšej nakúpiť len to, čo aj zjeme, ako mať neustále plnú chladničku vecí, ktoré sa kazia.

Cieľ do budúcna: snažiť sa nakupovať potraviny lokálne a správne ich skladovať. Baliť potraviny ekologicky a viesť k tomu aj rodinu.

STOP fast fashion

Z tohto bodu sa teším úplne najviac. Trvalo mi to, ale toto leto som si dala záväzok nenakupovať sebe (ale aj zvyšku rodiny) veci z veľkých fashion reťazcov akými sú H&M, Zara a iné. Slovensko má toho na výber, čo sa módy týka naozaj veľa. Krásne, kvalitné, zodpovedne vyrábané oblečenie, ktoré vydrží roky a nie len pár opratí. Ak by vás zaujímali moje obľúbené slovenské značky, napíšte mi komentár a rada o tom pripravím článok.

Asi najviac ma k tomuto inšpirovala práca Natálie Pažickej, ktorá robí osvetu celkovo čo sa ekológie týka, ale ako modelka sa so svetom módy stretávala ešte o niečo viac ako my bežní smrteľníci a na vlastné oči videla pracovníkov vo fabrikách, v mizerných podmienkach, ťažko pracujúcich na tričku, čo si niekto oblečie tri razy a ostane zapadnuté prachom v skrini. Na záver článku vám spíšem odporúčania na rôzne rozhovory, podcasty či filmy, ktoré mne otvorili oči aj v tomto smere.

Cieľ do budúcna: nakupovať iba kvalitné oblečenie od lokálnych tvorcov. Nakupovať len to čo je nevyhnutné, využívať swapy, secondhandy a viesť k tomu aj zvyšok rodiny.

Brrm, brrm… Preprava

Mne osobne sa prieči predstava, aby bolo v rodine viac ako jedno auto. Najmä v rodinách o 2 či 3 členoch… To akože nepochopím. Moji rodičia vlastnili auto len istú dobu, potom sa pokazilo a nové sme nekúpili. Nechýbalo nám, nikdy som to tak nepociťovala. Marcel je naopak aktívny šofér od 18tky. Auto je pohodlie, auto je praktické, ale nie je nevyhnutné. „Podľa Európskej agentúry pre životné prostredie sa doprava ako celok podieľa na tvorbe emisií CO2 22,3 %, pričom podiel osobných automobilov je 12,8 %.“ (online denník Pravda). To je niečo, čo vieme ovplyvniť.

Ja auto netúžim vlastniť. Marcel áno. Ja nemám problém prepravovať sa aj verejnou dopravou. Napríklad v meste, kde sme bývali v Španielsku sme auto využívali maximálne na veľké nákupy a sem-tam na návštevu nemocnice. Všade sme sa vedeli dostať peši alebo dopravou. Jasné, že ľudia, bývajúci v odľahlejších častiach to majú ťažšie. Ale nie je to nemožné a nezrealizovateľné, samozrejme za spolupráce štátu, ktorý by mal zabezpečiť spoľahlivú, pravidelnú a praktickú verejnú dopravu.

Cieľ do budúcna: Radi by sme vlastnili hybridné alebo elektrické auto, využívali čo najviac alternatívne prepravy ako sú bicykle, kolobežky a verejná doprava.

A čo ešte?

Pred nami je ešte dlhá cesta. Nie sme dokonalí a neviem, či vôbec budeme. Je veľa vecí, ktoré som už nespomenula, lebo sa veľmi rýchlo z tohto blogu začal rodiť najdlhší článok, aký som kedy napísala. Preto sa v druhej časti povenujem ešte téme deti a udržateľnosť, bezobalové nakupovanie a ekologické čistenie. Ak ste sa dočítali až sem, veľká vďaka. Verím, že boli tieto informácie a naša skúsenosť pre vás prínosom.


Tu na záver prikladám zoznam zaujímavých zdrojov na podcasty, články či filmy, ktoré mňa veľmi nakopli robiť veci inak a vzdelávať sa v tejto oblasti.

Podcasty

Mišo Sabo – rozhovor s Natáliou Pažickou o módnom priemysle
Mišo Sabo – Realita klimatickej zmeny je oveľa horšia ako predpoklady
Na Gauči s Nasklee – rozhovor Natália Pažická

Profily, ktoré sa oplatí sledovať

Viktor Vincze (pozrite si jeho uložené stories o plienkach, ale aj iné)
Michal Sabo (greenfluencer 🙂 – skvelé podcasty)
Platforma udržateľnosti
Erika @ina_mama_v_chorvatsku (veľa videí o látkových plienkach, minimalizme…)
Daniela @pazravo.sk (skvelý podcast aj o udržateľnosti, šije pažravé vrecká)

Filmy, ktoré sa oplatí pozrieť

The True Cost – Aká je pravá hodnota fast fashion?
Minimalism (Netflix) – K šťastiu nám treba oveľa menej ako si myslíme
A Plastic Ocean – Čo všetko pláva v oceánoch?
A Life on Our Planet – David Attenborough (Netflix)
Unravel – Čo sa deje s oblečením, keď ho vyhodíte alebo dáte na charitu?
The Machinist – O živote krajčírok v Bangladéši

Tento blog vznikol v spolupráci s e-shopom www.odvcely.sk.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.