Vianočné darčeky pre deti

Ahojte snílkovia! V tomto blogu, týždeň pred Vianocami, vám chcem ukázať a do budúcna vás možno aj inšpirovať, čo budeme na sviatky radosti, pokoja a lásky dávať pod stromček Meliske. Zároveň vám chcem dať aj pár tipov ako nezavaliť deti výbuchom nových podnetov z toho čo si pod stromčekom nájdu od nás rodičov, babiek, dedkov a starých rodičov, či inej rodiny. Vianočné darčeky pre deti môžu vyzerať ako veda, ale keď sa dobre človek zorganizuje, tak je to pohoda.

Hračky

Meliskinu zbierku hračiek priebežne dopĺňame počas roka. Nakoľko jej zručnosti a záujmy idú rýchlo dopredu, menia sa, tak sme jej kadečo kúpili aj pomimo sviatkov. A myslím si, že vo veku do 2 rokov je to úplne v poriadku, pokiaľ množstvo hračiek vyložených na hranie kontroluje rodič. Dieťa sa tak hrá aktuálne s tým, čo ho zaujíma. Ešte nevníma, či je niečo nové alebo staré.

Od nás teda Meliska dostane vláčik Little Dutch z Minilove. Nastokovanie a stavanie kociek ju opakovane baví už dlhšie. Vždy, keď ju niečo také omrzí, tak sa k tomu zasa časom vráti a takáto alternatíva na kolieskach sa nám veľmi páčila. Z tejto série Natural má aj dúhu a nasadzovacie krúžky, tak sa mi páči, že jej to bude ladiť.

Takisto z Minilove som jej/nám zobrala aj drevený Betlehém Little Dutch, ktorý si nájde pod sromčekom rozložený. Hoci príbehu o Ježiškovi v jasliach ešte nebude rozumieť, môže sa s ním pomaly zoznámiť a o rok si už budeme čítať príbehy o troch kráľoch nesúcich dary Ježiškovi a doplníme to aj hrou s figúrkami.

Od babky sme si pre Meli zaželali kuchynku. Tú klasickú z IKEA, ktorú mám v pláne časom dotvoriť a pridať jej viac na funkčnosti, čiže nebude len hračkou, ale aj funkčným priestorom pre Meli. Plánujem jej tam odložiť všetky jej tanieriky, poháre a príbor, aby sa učila sama si ich chystať, keď sa pôjde papať.

Pravdepodobné ďalšie darčeky, ktoré nemám úplne na 100% od rodiny potvrdené budú zrejme klasické drevené kocky s obrázkami, Lego Duplo a možno nejaké puzzle.

Mne sa páči predstava, kde rodina spolu komunikuje, otvorene sa spýta, čo dieťa potrebuje a čo nie. Takto viem, že budeme mať pokryté rôzne oblasti a vyhneme sa duplicitným darčekom a nechcenému.

Zároveň toho nebude priveľa a poľahky to vieme Meliske „dávkovať“ ako to robíme aj s inými hračkami. Napríklad, kuchynku sme jej už postavili. Krabica pod stromčekom by jej veľa neprezradila, robiť si so stavaním starosti počas návštev by bolo takisto naprd a tak už stojí a je pre Meli k dispozícii.

Podľa mňa, deti v takto malom veku vôbec nepotrebujú vidieť hromady krabíc pod stromčekom a ani nemusia vedieť, čo všetko ich tam čaká. Rodičia by to mali ukočírovať a v najbližších mesiacoch postupne hračky dieťaťu predstavovať. Podľa jeho nálady, vnímania a potrieb.

Knižky

Keby som mala neobmedzený rozpočet a priestory, tak by som kúpila snáď každú knižku, ktorá mi padne pod ruku. A neskôr si založila detskú knižnicu alebo kaviareň pre malých čitateľov.

Jedna z knižiek, ktorej som ale neodolala a kúpila ju, je novinka, doslova čerstvá z tlače a volá sa Čvirikov prvý let od Pavola Kaisera. Zapojila som sa do jeho kampane na Startlabe a už ju máme aj doma. Oslovili ma najmä jej ilustrácie od Marcela Králika a príbeh, ktorý pomáha deťom prekonať počiatočný strach z niečoho nového. V tomto prípade sa malý Čvirik bojí lietať 🙂

Ďalšiu knižku, ktorú som jej vybrala je leporelo Nina ide spinkať, ktorého autorkou je logopedička Svetlana Kapalková. Text leporela veľa skloňuje sloveso „dať“ ktoré býva prvým slovesom väčšiny detí. Učia sa knižkou jeho rôzne spôsoby používania. Meliska ešte veľa nerozpráva a preto som zvolila túto knižku.

No a ešte som jej vzala knihu Ella a jej zázračné svetlo. Obdivovala som ju už odvtedy, čo o nej písala na svojom Instagrame Daniela z @pazravo.sk. A tak naveľa, hoci je až pre deti od 3 rokov, som sa tej túžbe poddala a kúpila ju.

Keď sa nás rodina pýtala, čo Meliske majú darovať, tak som vždy odpovedala KNIŽKU. A tak zaiaľ len môžme hádať, či ju pod stromčekom budú čakať napríklad aj Potulky zimou, Kubko hovorí prvé slová alebo Tajný vianočný hosť.

Ja sa už istú dobu pohrávam s myšlienkou, vytvoriť Meliske aj digitálnu knižnicu v zmysle, že na zdielaný disk, povedzme na Googli, nafotíme všetky knižky, ktoré máme a tak naši príbuzní budú vedieť mrknúť, aj do budúcna na iné sviatky, či taká a taká knižka sa už u nás nenachádza. Čo myslíte, stálo by to za to?

A podobne ako s hračkami, aj knižky nemusia deti hneď dostať všetky. Ja jej určite ako prvé dám do ruky Ellu, lebo má taký vianočný nádych a je o snívaní. Ak dostane povedzme aj Potulky zimou, tak aj tú by sme si poprezerali. Ostatné pokojne vytiahneme postupne, keď bude na to vhodný čas.

Oblečenie

Vianoce a oblečenie idú ruka v ruke. Najmä čo sa detí týka, je to dobrý čas doplniť im šatník. No, teda za predpokladu, že im niečo chýba. Je to však aj priestor pre staré mamy sem-tam si uletieť a nakúpiť aj to čo nie je treba. Ja sa v tomto snažím rodinu usmerňovať (zaiaľ skoro vždy absolútne neúspešne). Stalo sa už, že Meliske kúpili niečo, čo jej bolo rovno malé alebo si to obliekla až o rok (to je ten lepší prípad, lebo sa to využilo).

Nechcem, aby to znelo nevďačne, ale ak sa vy ako rodina snažíte žit povedzme minimalistickejšie, mal by to rešpektovať aj zvyšok príbuzenstva a nezahlcovať vás tým, čo nepotrebujete.

Meliska a my s Marcelom sme pred rokom dostali na Vianoce matchy-matchy outfity z Mile.

Meliske ale o rok už ten overal dobrý nebude a tak som jej na Vianoce objednala také isté šaty, aby sme mohli ladiť aj ďalšiu jar a leto. K tomu som pribalila aj dvoje pančušky na traky, ktoré Mile robia aj vo väčších veľkostiach a veľmi rada ich obliekam Meli na doma. Vybrala som farbu škorica, čo je novinka a čierna.

Už istú dobu túžim, aby sme na Vianoce mali aj zladené vianočné pyžamá, ale zatiaľ som sa k tomu nedokopala. Meliska ale jedno vianočné dostane z Tchiba.

Nebojte sa, ak dostanete darom veci, ktoré viete, že vaše dieťa nevynosí, požiadať rodinu o bloček a výmenu týchto kúskov za iné. Je veľká škoda, aby sa nové veci len tak vyradili.

Prípadne nájdite vo svojom okolí niekoho, kto by tieto veci vynosil a pokojne ich podarujte ďalej. Spotreba oblečenia je v dnešnej dobe obrovská! Poobzerajte sa vo svojom okolí po online swape a skúste vymeniť kúsky za niečo, čo by vám radosť spravilo a dieťaťu sadlo. Dnes majú deti toho toľko veľa, že sa doslova stáva, že si niečo oblečú raz a už im je to malé.

Mne osobne takéto plytvanie prekáža a preto sa aj naďalej budem snažiť bojovať s veternými mlynmi a starým rodičom „zakazovať“ nakupovať veci, ktoré nepotrebujeme.

Do života

Ďalším väčším darčekom, okrem kuchynky, ktorý dostane Meli od starých rodičov je učiaca veža. Respektíve, ten už máme doma a využívame, lebo slečna prejavuje veľký záujem o všetko čo sa v kuchyni deje a chce byť toho súčasťou. Navykla si pritlačiť stoličku k linke a tak sme vežu ihneď zapriahli do práce, aby si radšej navykla na ňu. Vybrali sme jednoduchú, v príjemnej maslovej farbe od Nene, handmade furniture.

Meliska je už veľký chodec, výletník. Dúfam, že sa nám, keď sa situácia s covidom začne zlepšovať, podarí chodiť viac na výlety po Slovensku. A čo potrebuje každý výletník? No predsa svoj vlastný ruksak. A tak Meliska dostane My first bag od Childhome opäť z e-shopu Minilove (ako si môžete všimnúť, som celkom do nich). Samozrejme som jej vzala print Leopard, ako je aj moja Mommy bag.

Do izbičky dostane dva kufríky na hračky Jabadabado z eshopu Little kingdom. Zatiaľ poslúžia na skladovanie hračiek a neskôr sa s nimi istotne aj vyhrá.

Hoci sa nekočíkujeme veľa, nehádžem ešte flintu do žita. Fusak z minulého roka je už Meli malý. Tým, že bol uni, tak popruhy z nášho Joolz Geo2 tam nesedia stopercentne a tak v tomto zimnom počasí, keď má dieťa na sebe ešte aj bundu neviem Melisku poriadne pripútať.

Zdedili sme jeden oveľa väčší, ale problém s popruhmi ostal a j pritom. A tak som našla pre nás nánožník/deku na nohy spolu s rukávnikom pre mňa zo slovenskej dielne Kulíšek. To bude darček aj pre mňa aj pre slečnu :).

Praktické darčeky sú v tomto veku najlepšie. Veci, ktoré by ste tak či tak potrebovali dieťaťu kúpiť, nazvyme to ešte do výbavičky, môže kúpiť rodina a odľahčiť tak váš rozpočet. Podľa mňa skvelý ttip aj pre budúce mamičky, ktoré prvé Vianoce ešte len čakajú alebo si chystajú veci vopred. Využite to a odbite si položky ako sú fusak, autosedačka, perinka, hniezdo, nosič, kolíska a iné.

Tak a to by bolo. Tieto Vianoce budú rozhodne veľmi iné ako akékoľvek doteraz. Prajem Vám, aby ste ich strávili najmä v pokoji a zdraví. V kruhu rodiny to asi nie pre každého bude platiť, ale tak to je zrejme bezpečnejšie. Uvedomme si, že to nie sú posledné Vianoce a nevešajme hlavy. Všetko, čo vám tento rok bude chýbať, si ďalšie roky vynahradíte mnohonásobne viac.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.