Ako na imunitu detí pri prechode z leta na jeseň

Náš príchod na Slovensko sa konal ešte počas leta, avšak hneď deň na to ako sme prišli sa aj tu ochladilo len na nejakých 12 stupňov doobeda, cez deň to možno vzrástlo na 18. A ani ja a ani Meliska sme na to neboli úplne pripravené. Jednak oblečením, ktoré s nami prišlo zo Španielska a jednak ani naša imunita nebola úplne “ready” na ten šok. Našťastie sa to zaobišlo len s občasným smrkaním a studenými končatinami (ktoré ja mám celý život).


Veľmi som sa potešila, keď mi napísali z Benu lekáreň a oslovili ma na spoluprácu. Vedela som, že na jeseň budem zháňať pre Melisku prvé vitamíny. Ešte nič také nebrala a tak táto ponuka prišla práve vhod. Tak aj vznikol nápad na tento článok.

Sirup na podporu imunity

Keďže má Meliska ešte len jeden a pol roka a medzi detskými produktmi sú väčšinou populárne buď cmúľacie alebo gumené vitamíny, musela som hľadať trošku dlhšie, lebo také som pre ňu zatiaľ nechcela. Preferovala som sirup, najlepšie taký, čo by mal príjemnú chuť. Nakoniec som objavila BabyImun od českej firmy Terezia Company, ktorá je už na trhu 30 rokov a ich produkty sú prírodné, bez prídavných látok a spojív. To mi hneď imponovalo. BabyImun obsahuje hlivu ustricovú a rakytník rašetliakový.

“Hliva ustricovitá obsahuje širokú škálu biologicky aktívnych látok, deklarované množstvo betaglukánov a hubovú vlákninu. Rakytník rešetliakový podporuje obranyschopnosť organizmu, pomáha znižovať únavu, podporuje činnosť srdca a tráviaceho traktu a pomáha udržiavať zdravú pokožku. Sirup je vyrábaný bez prímesí a konzervačných látok.”

Zdroj: benulekaren.sk

Ako to teda s vyskúšaním tohto sirupu išlo? No, myslela som, že to bude ľahšie. Zvolila som príchuť malina a keďže sirup obsahuje aj ovocný koncentrát a chutí sladko, čakala som, že Meli sa bude oblizovať. Realita však bola, že sme ju nevedeli donútiť poriadne otvoriť ústa. Nepáčilo sa jej to. Ale chápem, že nie je na niečo také zvyknutá a teda musíme skúsiť znovu, inak a za iných okolností. Možno jej to skúsim zmiešať s lyžičkou jablkovej výživy.

Zaujímalo by ma, či vaše deti berú vitamíny na podporu imunity a ak áno aké?

Difúzovanie a esenciálne oleje

O esenciálnych olejoch ste ma na Instagrame mohli už neraz počuť hovoriť. Na blogu som o nich ešte nepísala. Asi aj preto, že nie som žiaden odborník na aromaterapiu. Ale veľa si o nich študujem a radím sa so skúsenejšími užívateľmi.

Už niekoľko mesiacov používam pre Melisku zmes esenciálnych olejov Stronger od Doterra. Stronger je ochranná zmes na podporu imunity, ktorá obsahuje oleje z cédrového dreva, vavrínu, ruže a kadidla a je riedená frakcionovaným kokosovým olejom. Používame ju takmer denne a Meliske ju nanášam ráno na chrbátik a chodidlá.

Difúzujeme takisto, ale nie príliš často počas dňa, keďže pri malých deťoch treba byť obzvlášť opatrný. Na podporu imunity mi Erika (@ina_mama_v_chorvatsku) odporučila najmä kadidlo, čajovník, citrón a levandulu. Pri náznakoch nejakej tej nádchy aj spearmint, čo je jemnejšia forma pepermintu, vhodná už aj pre menšie detičky.

Otužovanie doma

Neviem kde som prišla na tento bod, ale osvedčil sa mi. Neberte ho ako radu, ale len ako našu skúsenosť. V Španielsku sme mali v zime veľmi chladný byt. Ale aj tak som Meli často nechávala loziť bosú a aj na noc som jej radšej obliekla pyžamká bez uzavretých chodidiel. Jednak preto, že ponožky jej aj tak stále niekde spadli, keď lozila a aj preto, že som chcela, aby pri tom, ako objavuje svet, cítila všetko “real”. Minule nám lektorka na kurze Babybalance, kam chodíme povedala, že deťom aj lepšie pracuje mozog, keď je chladnejšie (ono to asi platí aj pri nás, veď komu sa dobre rozmýšľa v teple). No a bosé nôžky, ktoré už behajú tak môžu objavovať senzoricky všetko okolo seba. A ja si myslím, že aj toto nám pomáhalo na prirodzené otužovanie sa a budovanie imunity. Uvidíme ako budeme na tom tento rok a či kúpime papučky alebo to necháme tak. A inak, Meliska preferuje studenú sprchu pred teplou, či teplým kúpeľom. Vždy nám pri teplej sprche utekala z kúpeľne, keď sme ju nechali špliechať sa v studenšej (nie ľadovej), tak bola spokojná. Asi máme doma budúceho ľadového medveďa.

Správna výbava na von

Čaká nás prvá jeseň a zima, keď sa Meli už bude chcieť vonku hrať nedbajúc na to, či napršalo alebo nasnežilo. Na toto som nebola pripravená práve tie prvé dni po príchode na Slovensko. A tak som sa musela jeden deň ponáhľať z ihriska, lebo Meliska si sadla do mokrého piesku len v pančuchách a bola celá mokrá. A takisto som musela za ňou behať všade, kde boli mláky, ktoré ju samozrejme lákali a ťahať ju niekde inde. A potom mi moja skvelá kamarátka Zuzka požičala softshelové nohavice na von, práve na takéto prípady, keď sú všetky preliezky mokré po daždi. Síce sme ich ešte nemali možnosť vyskúšať, lebo počasie bolo ešte stále krásne, ale už sa na to začínam aj tešiť. Zajtra to vyzerá na dážď, tak možno príde ich deň. A ďalším mojím precitnutim bolo, že veď ja vlastne môžem Meliske už kúpiť gumáky. Ale zatiaľ sme ich nezohnali, tak si to musím pridať na zoznam úloh.

A to je z mojich nápadov ako posilniť deťom imunitu pri zmene sezón asi aj všetko. Verím, že sa nám tento rok všakovaké nádchy a prechladnutia vyhnú a užijeme si chladnejšie počasie aj zimu v zdraví. A to prajem aj vám. Ak máte vy nejaké tipy, poteším sa im v komentároch. Krásnu jeseň všetkým.

*tento článok vznikol v spolupráci s Benu lekáreň

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.