Tipy & triky: ako sa adaptovať na jesenné počasie

Ak ste fanúšikovia tepla, slnka a príjemných horúcich večerov, ktoré nás sprevádzali posledné tri mesiace, tak máte zrejme rovnaký problém ako ja. A to adaptovať sa na prichádzajúcu jeseň. Chladné rána a ešte chladnejšie noci patria medzi moje nočné mory. Som veľmi zimomravý človek a toto počasie ma dokáže veľmi rýchlo knokautovať. Ale keďže sa tomu nerada poddávam, snažím sa dodržiavať niekoľko trikov, ktoré ma dokážu aj v tieto nie vždy príjemné dni zahriať a nezmazať mi úsmev z tváre. Ak ste zvedaví, tak čítajte ďalej:)

1. Čajíčkovanie

U mňa je to tak, že od septembra do apríla pijem horúci čaj na litre. Denne niekoľko šálok. Ráno nahrádzam kávu zeleným čajom. Ak stíham, varím si ho hneď ako sa zobudím, aby som sa zahriala pred cestou do práce. Ak nestíham, tak je to prvá vec, ktorú urobím, keď prídem do kancelárie. Je to zaručený spôsob ako sa zbaviť husej kože a mierIMG_8552nej triašky zo studeného vetra. Najlepšie na pití čajov je to, že ich je také obrovské množstvo, že vás nikdy nemôžu začať nudiť. Vždy sa dá vyskúšať nejaký nový.
Ja momentálne fandím čajom od Mistralu. Hlavne tým ovocným a mojím najobľúbenejším sa momentálne stal bazový, lebo je veľmi osviežujúci. Ak ho aj nechám lúhovať dlhšie ako odporúčaných 6 min (čo sa mne stáva stále), má príjemnú chuť a nie je kyslý ako iné ovocné čaje.

2. Nohy v teple

Ja viem, že ono to znie hlúpo a možno prevraciate očami, ale hold je to tak. A túto pravdu mám od nikoho iného ako od svojej mamy. A stále sa ešte tak trochu učím nezabúdať na ňu, lebo som veľmi navyknutá behať po dobe bosá. Lenže keď je zima, ten chlad sa k vám od nôh zakráda najľahšie. 64ec35ef5b767180e96c85a971b19604Preto som fanúšikom veľkých hrubých huňatých infantilných ponožiek.

Nie je horší pocit ako sa ráno zobudiť do studenej izby a stupiť na studené parkety bosou nohou. Brrrr a v kuchyni na kachličky? Striasa ma len pri predstave.

Pokiaľ máte v byte, resp. v spálni koberce, tak máte o jeden problém menej. Pokiaľ máte podlahové kúrenie tak ste iná liga a, no nechcela by som mať vaše účty za energie 😉 Pokiaľ ale máte parkety, je dobré vyhnúť sa tomu nepríjemnému rannému šoku.

Skúste mať vedľa postele vždy nachystané teplé papučky, do ktorých po ránu len vhupnete a môžte ísť chystať raňajky. Alebo ak nechcete alebo nemôžete mať koberec v celej izbe, zožeňte si len taký malý koberček, ktorý položíte vedľa postele. Vec, ktorú ale robím najčastejšie, keďže som naozaj zimomravá, je, že spávam v spomínaných huňatých teplých ponožkách, pretože mi býva chladno aj v noci. A ráno tým pádom nemám problém, lebo nôžky sú už v teplúčku.

3. Babušenie

Hoci som milovník leta, jeseň je tiež krásne obdobie. A čo na ňom mám rada je práve to, že sa človek môže babušiť. Ak človek cestuje do práce mhd-čkou a čaká ho nebodaj aj niekoľko prestupov, nevyhne sa  prestojom na zastávkach. Ak je zlé počasie, fúka vietor alebo aj prší, tak je všade veľa uzimených ľudí, chúliacich sa pod prístreškom na zastávke, pridŕžajúc si goliere od kabátov.

Mojím tipom je, že vždy noste so sebou šál alebo šatku, najlepšie z nejakého teplejšieho materíálu. Je to obrovský rozdiel, keď máte krk v teple a nefúka vám za golier. A nie je nič jednoduc12030894_10207679821736526_487189772_nhšie ako šatku zbaliť do kabelky, keď je poobede teplejšie.

Jeseň ešte nebýva taká agresívna, aby bolo potrebné nosiť rukavice, ale napr. mne býva na ruky zima skoro stále. Preto sa vlastne stále snažím mať bundu, mikinu alebo iný zvršok s vreckami. A keď mi je zima, len si ruky jednoducho schovám.

Najpríjemnejšie na jeseni, čo sa obliekania týka, sú teplé svetríky. Najradšej mám klasický pletené ako od babičky, lebo tie najviac zahrejú.
Momentálne som v procese hľadania nejakého ideálneho, teplúčkeho, na gombíky sa zapínajúceho svetru, takže ak máte nejaký super tip, kde taký kúpiť, napíšte mi do komentáru. No a ak nenájdem, tak mi neostane nič iné ako naučiť sa štrikovať 🙂

4. Otužovanie a iné výmysly

Ďalšou strasťou tohto obdobia pre mňa bývajú sprchy. Je to na jednej strane tiež jeden zo spôsobov ako sa zahriať, keď vám je zima, ale na druhej strane tá fáza po sprche, keď vás doma čaká chladný byt, posteľ, obývačka – brrrrr.

Tu mám pre vás dve rady – za prvé, nesprchujte sa vo vriacej vode celý čas. Začnite teplou, ak to máte radi, pokojne aj horúcou vodou, ale stopnite si napr dve minúty a potom vodu mierne ochlaďte. Chce to kus odhodlania  zvyku, ale pokiaľ máte silnú vôľu, takéto otužovanie vás nie len zbaví pravidelných zimomriavok z chladu, ale zlepší sa vám aj krvný obeh a budujete svoju imunitu. Ja rada sprchu postupne zakončuje už studenou vodou, a na teplú ju prepnem až tesne pred odchodom zo sprchy.

Aby mi ale zima neostala, keď opustím vyhriatu kúpeľňu, mám vždy po ruke svoj mäkučký župan a samozrejme papuče. Takto si teplo v tele udržím a prechod do nie až tak teplých miestností a proces obliekania sa tým výrazne spríjemní. Kto nemá župan, ukracuje svoj život o mnoho príjemných momentov.

5. Chladné večery a zaspávanie

V tomto bode sa spája vlastne hneď niekoľko vecí, ktoré som už spomínala. Ono to je tak trochu všetko poprepájané.

Pokiaľ sa večer pred spánkom, pri pozeraní televízie alebo len takom lenošení stále neviete zahriať a je vám zima, skúste zapáliť po byte niekoľko sviečok. Niežeby vám ony samotné dodali viac tepla, to by ste si museli zapáliť v krbe, ale horiace plamene sviečok a často aj ich vôňa dokážu navodiť príjemnejšiu a komfortnejšiu atmosféru a človek sa ľahšie zohreje.

V chladnejšom počasí nezanedbávajte ani teplejšie domáce oblečenie alebo pyžamo. Áno, je super spať len v tielku, nočnej košeli alebo ako vás Pán Boh stvoril, ale keď je zimno, tak to nemusí byť najrozumnejší nápad. Takže vsaďte na teplúčke pyžamko.

Ak vám v noci aj tak býva zima, neriešte to zatvoreným oknom. Počas spánku naše telo potrebuje takisto hromadu kyslíku, a v nevyvetraných miestnostiach, kde sa hromadí oxid uhličitý, nemôže mať človek kvalitný spánok. Preto skúste pridať do postele zopár viac vankúšov ku stene, od ktorej ide často chlad, alebo prehoďte cez periny teplejšiu deku. Keď Vám bude teplo, aj v spánku sa sami odkopete, ale keď vám bude zima, môžete sa na chlad v noci budiť a okrádať sa tak o cenné hodiny oddychu.autumn

 

 

Tak a to je asi aj všetko. Ako sa hovorí: Brace yourself, winter is comming. Takže už to bude iba horšie. Cenných rád, ako sa zahriať nie je nikdy dosť. Takže šup sem s tými vašimi. Ako sa zahrievate v chladných dňoch vy? Budem rada ak sa podelíte o svoje tipy a triky so mnou a ostatnými. A verím, že som vás inšpirovala tými svojimi. Pre viac inšpirácie som pre vás zostavila malú galériu na Pintereste, tak ju určite očekujete TU.

Majte sa krásne:)

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.