Ak nestíhate vybaviť vianočné darčeky v predstihu ako sa to občas stane každému, tak ste na správnej adrese. KNIHY sú skvelým darčekom skoro pre každého. Deti, starých rodičov, partnerov, kamarátov… Skrátka naozaj pre každého. A čo je na nich výborné (okrem mnohého iného)? Viete ich kúpiť aj na poslednú chvíľu. Tento rok som sa vrámci psychohygieny vrátila k pravidelnému čítaniu beletrie a to ma inšpirovalo pripraviť sériu blogov: Tipy na darčeky pre KNIHOMOĽOV. Dnes sa pozrieme na kategóriu Teen & Young Adults.
Klasika pre tínedžerov
V mojich odporúčaniach nemôžem určite vynechať nejakú tú klasiku. A síce táto je konkrétne zameraná na dievčatá, ale je to podľa môjho názoru povinné čítanie pre každú dospievajúcu slečnu. Hovorím o Anne zo Zeleného domu. Lepšie povedané o sérii 8 kníh, ktoré boli napísané pred vyše 100 rokmi a aj tak patria medzi tie najpopulárnejšie klasiky vôbec. Ja som celú sériu prečítala počas jedných prázdnin u mojej starej mamy v Košiciach a vôbec som netušila, že existuje viac ako 3 diely. Ale Annin príbeh s Gilbertom pokračuje a je nádherný. A preto vám ho dávam ako môj prvý tip.
Keď klasika, tak klasika a samozrejme, že spomeniem Harry Pottera. Začínajú s ním deti už skôr, ale podľa mňa si ho najviac užijú začínajúci tínedžeri, dospievajúci, ktorí môžu s príbehom chlapca, ktorý prežil rásť. Dopriala by som každému ten zážitok, čítať knihy postupne, nemať naponáhlo a užiť si ten príbeh pekne od začiatku, bez vplyvu filmov.
Vo svete fantasy ešte ostanem a vlastne aj vkategórii knižných klasík. Séria Kroniky Narnie od C.S.Lewis je krásnym príbehom. Opäť, môže sa stať, že vaši čitatelia videli nie až tak vydarené filmy, ktoré vznikli, ale knihy, čítané v ich zamýšľanom poradí otvoria vašim tínedžerom svet fantázie dokorán. Vraj sa pripravuje aj nový seriál, tak myslím, že by bolo fajn vôjsť cez šatníkové dvere do zasneženej Narnie najprv cez stránky kníh.
Tipy pre tínedžerov zakončím nie až tak veľmi známou knihou, ktorá je podľa mňa univerzálne vhodná rovnako pre chlapcov aj dievčatá. Čarovný príbeh V Púšti a v Pralese už asi nikde nekúpite, ale odporúčam vám ho hľadať. Aj keby ste ho vášmu tínedžerovi mali len požičať z knižnice. Kniha poľského autora Henryka Sienkiewicza je dobrodružným príbehom o osude dvoch detí: 14-ročného Staška a 8-ročnej Nely, ktoré prejdú tisíce kilometrov krížom cez Saharu pozdĺž Nílu a potom pralesmi stredovýchodnej Afriky. Autor je držiteľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1905. A na mňa tento príbeh zapôsobil neuveriteľne. Plánujem si ho budúci rok opäť prečítať.
Čo je to Young Adult?
Definícia hovorí, že Young Adult žáner (alebo skrátene YA) bol vytvorený knihovníkmi na pomoc tínedžerom pri prechode od kníh venovaných nie úplne ešte dospelým, ale už ani deťom (internety hovoria o kategórii 12-18 r.). U nás sa používa stále viac a dá sa povedať, že doňho patria všetci tínedžeri, ale je to taká šedá zóna. Totižto knihy v kategórii YA často obsahujú už aj nejaké prvky násilia, sexuality, alkoholu a pod. A nie vždy autori úplne odhadnú úroveň týchto prvkov. Preto ja by som povedala, že sú to knihy skôr určené od (15-20 r.).
Ak máte doma už vášnivých čitateľov, tak si dovolím odporučiť hneď niekoľko sérií – rozsiahlejších menej alebo viac. Žánrovo sa budem držať asi skôr fantasy, dystopických príbehov, ale možno aj nejakej tej romantiky či historických príbehov.
Začnem jednou z mojich naobľúbenejších trilógií a to Hry o život. Suzanne Collins píše úžasne. Vtiahne čitateľa do deja a nepustí ho. A píše jednoducho, ale zaujímavo. Hry o život sú rýchle čítanie. A napínavé. O to lepšie ak ste nevideli filmy. Lebo potom si ich môžte pozrieť a zažiť wau momenty opäť. Okrem toho, že to je skvelá trilógia, je to aj skvelá filmová adaptácia. A s najnovšou knihou, ktorá je prequelom k sérii – Balada o hadoch a vtáčatkách máte postarané o skvelý darček. Knihy sa momentálne ťažšie zháňajú, ale opdporúčam vám pozrieť sa na Vinted. Ja tam viem nájsť knihy vo výbornom stave skoro vždy.
Z fantasy žánru ako prvú spomeniem sériu Eragon. Draky, fantasticky svet, dobrodružstvo. Kniha, ktorá zaujme rovnako chalanov ako baby. Teraz vyšlo aj nádherné nové ilustrované vydanie a Christopher Paolini sa po rokoch vrátil do tohto sveta a vydal novú knihu. Dokopy ich je teda teraz už 5.
Trochu vážnejšie a kratšie čítanie je príbeh Zlodejka kníh, ktoprý je situovaný v Nemecku počas druhej svetovej vojny, kde mladučká Liesel prichádza k svojej novej adoptívnej rodine a učí sa žiť v nacistickom Nemecku. A popri tom kradne knihy.
Ak romantika, tak odporúčam dve knihy od Johna Greena a to Na vine sú hviezdy a Papierové mestá. Zatiaľ čo kniha Na vine sú hviezdy je skôr v mnelancholickom až smutnom duchu o láske na pomedzí života a smrti, Papierové mestá sú zaujímavým a dobrodružným príbehom, kde hlavné postavy objavujú samych seba. John Green má viacero dobrých príbehov a ak sa zapáčia tieto dva, viete poľahky podarovať v budúcnosti ďalšie. Môj tip: vyskúšajte potrénovať angličtinu. Je to ozaj príjemné čítanie.
NO a na záver dávam jednodznačne tip na sériu od Sarah J. Mass Trón zo skla, ktorú som čítala tento rok prvýkrát a neviem, kde som bola doteraz. Kniha je veľmi označovaná ako YA, ale povedala by som, že už je to ozaj na hranici skôr pre tých starších. Strhujúci fantasy príbeh, neskutočné napätie, romantika (tieto žánre, ktoré sa občas prelínajú majú fajn pomenovanie romantasy) a koooopa sĺz. Naozaj som nič tak dobré dlho nečítala. ALE POZOR – je to záväzok – 8 kníh, z ktorých posledná má skoro 1000 strán!
Tak to by sme mali. Sú to také moje čerešničky na torte. Vedela by som vám ich odporučiť ešte omnoho viac, ale nechám si to zasa na niekedy inokedy. Verím, že si vyberiete možno nie len pre svojho tínedžera, ale aj pre seba. Ja si ako dosplá užívam aj knihy z tejto kategórie.