Ak začnem tento blog otázkou, či sa staráte o svoju dušu, zrejme nejeden človek rovno z tejto stránky odíde. Ale ja tým naozaj začnem: Staráte sa o zdravie svojej duše/mysle? Praktizujete psychohygienu vedome? Ak áno, teším sa s vami. Ak nie, ostante! A prečítajte si, prečo by ste mali. Lebo psychohygiena je prevencia pred vyhorením, ale aj pred mentálnymi chorobami ako je depresia.
Psychohygiena je pre každého. Lebo všetci zažívame sem-tam stres. Možno v práci, možno doma. V nejakom čase si nás stres alebo iné nepriaznivé vonkajšie či vnútroné faktory nájdu. A vtedy je dobré vedieť, čo robiť, aby sme si pomohli, a aby sme tieto nepriaznivé faktory znižovali alebo eliminovali. Psychohygiena je náuka o tom ako chrániť svoje duševné zdravie.
Moja skúsenosť
Na tomto blogu som sa už neraz venovala téme „selfcare“ alebo teda starostlivosti o seba. Ale často som rozoberala veci len po povrchu. Ako mi plynú moje mama roky, tak vidím, že musím ísť viac do hĺbky. Že ísť na masáž alebo na kávu s kamoškou je síce super, ale nestačí to vždy.
Pre mňa je najväčšia psychohygiena v poslednom čase vybehnúť do mesta bez Marcela a Meli. Len tak sa poprechádzať, zájsť na zmrzku a nemyslieť. Doslova vypnúť mozog. Som rada aj spoločnosti kamarátky a klebeteniu o kadečom (ideálne ak sa to nezvrtne na materstvo). Ďalej si viem vyčistiť myseľ hudbou na plné pecky, tancovaním a upratovaním bytu. Stačí to? Často je to taká rýchlonáplasť. Pomôže, ale nezahojí. Vidím, že by som mala robiť viac. A sama hľadám spôsoby ako na to.
Na Instagrame som sa vás pod týmto postom pýtala, čo je najlepšia psychohygiena pre vás. A odpovede ma potešili, lebo sa nimi môžem inšpirovať aj ja, aj ostatní, a zároveň vidím, že niečo ako upratovanie pomáha aj iným a necítim sa preto divne.
Beh, prechádzky v prírode, pečenie/varenie, jazda v aute s hudbou na plné pecky, tanec alebo aj večerný drink sú veci, ktoré vám pomáhajú vyčistiť myseľ, nabrať novú energiu a dať svojej duši trochu oddychu.
Zásady psychohygieny
Z prieskumu, ktorý som si urobila k tomuto článku mi vychádza, že pre správnu psychohygienu (nie len takú tú rýchlonáplsť) je dobré robiť niekoľko vecí súčasne. A môže sa to možno zdať veľa, chcieť od človeka, matky, aby si spravil čas na niečo viac ako len masáž (a niekedy to situácia naozaj ani nedovoľuje), ale myslím, že už by sme sa mali naučiť dávať seba na prvé miesto. Od toho sa bude odvíjať všetko ostatné.
Spánok, pohyb, socializácia, relax, sebapoznanie a pobyt v prírode. To je takých tých 6základných bodov, ktoré nám pomáhajú držať naše mentálne zdravie v pohode a fungujú aj ako prevencia pred vyhorením. Vyhorieť môže aj mama na materskej, netýka sa to len ľudí v zamestnaní. Materstvo je práca, náročnejšia ako akákoľvek iná, lebo o piatej vám nekončí pracovná doba. Neviete si zobrať dovolenku a víkendy, no tie sú možno malou oázou pokoja pre tie z nás, ktorých partneri majú úplne voľno a sú nám viac k dispozícii.
Keď sa na týchto 6 bodov pozerám, presne viem, čo mne k mojej psychickej pohode chýba: je to sebapoznanie alebo sebarozvoj, pobyt v prírode a socializácia. Spánok a pohyb sú taktiež otázne a hneď vám poviem aj prečo. A potvrdilo sa to, čo so hovorila aj na začiatku, že IBA relax nestačí a práve tam by som radila veci ako masáž, manikúra, prechádzka do mesta na kávu a pod.
Spánok je niečo, na čo som sa za posledné vyše 2 roky naozaj veľmi nesťažovala. Máme šťastie, že Meliska spí relatívne v pravidelných časoch a v noci sa budí len výnimočne, pri nejakej nepohode. Ale posledné dni som zistila, že mi pre kvalitný spánok chýba priestor. Lebo v našom prípade ešte spíme všetci traja pohromade. A sú noci a teraz ich bolo viac, keď som sa naozaj dobre nevyspala, lebo som mala málo miesta alebo som bola nútená ležať na boku ak som chcela byť na chrbte.
Pohyb je u mňa taký LOVE-HATE relationship. Milujem tanec, cvičenie a aktivitu. Ale robím to málo. Keď som v máji začala s výzvou od Fitshakeru, cítila som sa mega lepšie počas celého dňa. Problémy so zubami mi narušili dobre zabehnutú rutinu a teraz opäť tápam.
A teraz tie 3 veci, ktoré viem, že mi chýbajú úplne: príroda, sebapoznanie a socializácia. S tým posledným sme mali asi všetci za posledný rok a pol problém, lebo korona. Ale u mňa to siaha asi ešte trochu ďalej a to až k nášmu odsťahovaniu sa do Španielska. Presne viem povedať, že tam začala moja mentálna nepohoda. Keď som sa tehotná stránila akéhokoľvek sociálneho vyžitia a sedela som smutná doma. A ako človek, ktorý sa vždy obklopoval veľkým množstvom kamarátov mi to naozaj nerobilo dobre. A teraz, hoci už sa tie možnosti na stretávanie sa opäť otvárajú, je to stále ešte málo. Ale viem, že bude lepšie.
Sebapoznanie by som sama od seba netipovala ako niečo, čo mi môže pomôcť k psychohygiene. Ale ako povedal Aristoteles: „Poznanie samého seba je začiatkom všetkej múdrosti.“ Sebapoznanie nám dáva smer, lebo keď vieme kto sme a kam smerujeme, ľahšie sa nám robia rozhodnutia, vieme kedy povedať nie a kedy naopak áno. Na jednej strane som človek, ktorý pozná svoje sny a ciele a vedome na nich pracuje, ale na strane druhej sa málokedy zamýšľam nad tým, prečo to chcem a či to aj potrebujem. Kam ma to posunie a čo mi to do života prinesie. Sebapoznanie je aj o prijatí svojich nedokonalostí, priznanie si chýb a vedieť, kedy treba požiadať o pomoc.
No a v neposlednom rade teda spomeňme aj prírodu a čas strávený v nej. Naozaj takéhoto času nemám veľa. Život v meste mám rada. Nie som šofér a tak na výlety do prírody ostáva naozaj málo času. A úprimne, nie je to niečo, čo by som vyhľadávala vedome. Mám rada krátke výlety. V detstve som v prírode trávila každý víkend ako členka turistického oddielu mládeže. V dospelosti teda už oveľa menej. Na tomto bode budem musieť vedome zapracovať, lebo som si istá, že svoje benefity to má.
Tento článok bol možno trošku z iného súdku ako ste zvyknutí, ale táto téma mi rezonuje čoraz viac a rada by som robila väčšiu osvetu v tom, že by sme svoje mentálne zdravie mali dávať na prvé miesto. Veľmi sa teším na jeden z najbližších Mama Live, kde sa budeme aj tejto téme venovať. Ale to sa dozviete už čoskoro. Budem rada ak sa v komentároch podelíte o svoje dojmy z tohto článku alebo mi napíšte na Instagrame, veľmi rada s vami pokecám.
- Zdroje: http://navybranou.cz/