Priestor pre mamu – recenzia

Prvá prečítaná knižka roku 2022, ktorú som zhlta naozaj veľmi rýchlo vyšla z pera dievčat Adel a Dašky, tvoriacich podcast Mama Gang. Jeden z mála podcastov, ktoré aktívne počúvam a ku ktorým sa vraciam. A taká je aj ich kniha Priestor pre mamu.

Nájde sa v tom každá…

Od začiatku tvorby ich podcastu mi na babách imponovalo, že sú veľmi otvorené akýmkoľvek témam. Každá má svoj názor, osvojila si do materstva niečo jedinečné, ale nevyvyšujú svoje názory na piedestál. Vytvorili priestor pre každú mamu, ktorá má veľa otázok na svojej ceste materstva a to sa im podarilo preniesť aj na približne 170 strán ich knihy. To číslo možno znie ako veľa, ale knižka má praktický menší formát a grafická úprava je pre (často unavenú) mamu veľmi pohodlná. Pekné členenie, veľké písmo, pútavé nadpisy.

Priestor pre mamu si viete čítať rad za radom, ale pokojne si knihu môžte otvoriť aj len tak náhodne a zamerať sa niektorú z myšlienok, ktorá vás zaujme. Ja som zvolila postup kapitola, po kapitole. Občas som si niektorú prečítala aj dvakrát za sebou, keď šlo o niečo, čo som chcel lepšie spracovať. Nevyužila som priestor, ktorý je v knihe na poznámky a reflexiu. Hoci som knihu dostala ako darček, myslela som, že ju budem požičiavať ďalej. Ale po začítaní sa som si povedala, že sa k nej skôr či neskôr budem chcieť vrátiť a venovať sa aj otázkam, ktoré baby v každej kapitole kladú. že si spravím, taký ten ozajstný priestor pre mamu, ktorá nie len informácie nasáva, ale ich aj spracúva a môže sebareflektovať.

O dojčení, aj o spánku, aj o pochybnostiach aj o sebaláske…

Ak vás zaujímajú témy alebo obsah knižky, tak by som to zhrnula, bez prílišného prezrádzania, takto:

Od pôrodu, cez výchovu až po váš vzťah s partnerom. Od inšpirácií na ďalšie užitočné knihy po osobné skúsenosti Adel a Dašky.

Načerpať môžete toho veľa. Mňa osobne najviac zaujala téma dosť dobrej matky, ku ktorej som sa následne dostala aj na svojej vlastnej terapii. Ak ste to nevedeli, tak tento pojem (good enough parent) zaviedol na začiatku 20. storočia britský pediater a psychoanalytik Donald D. Winnicott. Aby pomohol rodinám uvedomiť si, že napĺňať potreby dieťaťa je dôležité, ale netreba to zasa tak úplne preháňať a je ok, keď dieťa sem-tam zažije aj pocit frustrácie. Ale takisto to znamená, že rodičia majú myslieť aj na svoje potreby.

Moje hodnotenie

Kniha Priestor pre mamu ma skvelo tento rok naštartovala na čítanie, ktoré som dlhšie zanedbávala. Je to jednoduché, oddychové, ale zároveň zmysluplné čítanie. Rada čítam osobné skúsenosti druhých mám a ich pohľady na rôzne témy na blogoch, či sociálnych sieťach a toto bolo presne také autentické čítanie, len vo forme knihy. Knižka je podľa mňa super tipom aj na darček, ak vo vašom okolí máte kamošku, sestru, kolegyňu, ktorá je tehotná, tak by ju takáto kniha určite potešila. Ak si rady z kníh vypisujete myšlienky, tak vás poteší interaktivita knihy vo forme priestoru na poznámky, či otázky na zamyslenie.

Za mňa dávam 5/5:

⭐⭐⭐⭐⭐

Tip na obľúbené diely podcastu Mama Gang:

V tomto článku sú použité affiliate odkazy na online kníhkupectvo Martinus. Kliknutím na odkaz a nakúpením cez neho môžete podporiť moju tvorbu. Vás to nič navyše nestojí, ale Martinus mi za váš nákup dá malú províziu vo forme poukážky na nákup u nich. Ďakujem ak sa ma rozhodnete podporiť.

www.martinus.sk

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.