Prerábka kuchyne s rozpočtom do 1000 eur

Nerátali sme s tým, že náš hneď po kúpe bytu bude čakať robota aj na kuchyni. Mali sme v pláne s ňou vydržať nejaký ten rok, kým sa pustíme do väčšej renovácie, ale v reále nám nevyhovovalo viacero vecí ako napríklad výška kuchynskej linky, umiestnenie nástenných skriniek a obmedzený priestor na chladničku. Najprv sme ju chceli vlastnými silami len nejako zrenovovať, ale Marcel zavevlil, že to nám bude príliš dlho trvať a že teda radšej nájdime nejaké lacné dočasné riešenie. A tak nás čakala prerábka kuchyne s rozpočtom do 1000 eur.

Čo nevieš, to sa naučíš

Prvú vec, do ktorej sme sa pustili bolo zhodenie zvláštneho brizolitového obkladu, ktorý sa nachádzal na jednej stene v kuchyni (a aj inde v byte). A potom nasledovala demolácia existujúcej kuchyne. To, keď sme spravili nám bolo rýchlo jasné, že budeme potrebovať steny vystierkovať. Marcel bol odhodlaný zvládnuť to vo svojej réžii. S mojím tatkom nakúpili v Bauhause, čo bolo treba a Miškin Ivko nám prišiel pomôcť. Cenu materiálu, ktorý sme spotrebovali iba na kuchyňu vám neviem presne povedať, pretože sme stierkovali aj v ďalších miestnostiach a takisto sme maľovali celý byt, takže to spomeniem niekedy v celkovej sumarizácii nákladov, ktoré sme s bytom pred nasťahovaním mali.

Rohová kuchyňa

Vedeli sme, že budeme riešiť kuchyňu do rohu. A tak sme si začali robiť prieskum, kde a za koľko zoženieme rohovú kuchyňu. Neprekvapilo ma, že to najlepšie vyšlo v IKEA. Nepochopte ma zle – ja som veľmi IKEA positive, ale hľadali sme riešenia rôzne, avšak dizajn aj cena boli v konečnom dôsledku najlepšie aj tak v tomto mojom milovanom obchode. A keď sme sa zhodli, že ideme do toho, nasledovala prvá návšteva, aby sme si ju obzreli a ochytali naživo. A dobre sme urobili. Pôvodne sme mali vybraté kombo biela a drevo ako môžte vidieť na foto. Ale naživo sa mi zapáčilo prevedenie s tmavou čierno-sivou pracovnou doskou a lesklými skrinkami. To bolo o niečo drahšie, ale lesklé skrinky sú super na údržbu no a pracovná doska by sa veľmi hodila už k existujúcim kachličkám, ktoré sme v kuchyni nemenili. Takže, hoci mne je štýlovo bližší vzhľad dreva, zvolili sme kuchyňu Knoxhult v prevedení lesklé skrinky a tmavá pracovná doska.

Už vtedy sme mali kúpenú aj čiernu kuchynskú batériu a poškuľovala som po rôznych čiernych doplnkoch, ale o tom až ochvíľu. Toto kuchynské L-ko nás vyšlo cca 400€ aj s drezom, ktorý sme si vybrali iný ako bol predvolený v zostave. Toto sa nám veľmi páčilo, keďže už nejaké tie preferencie na drezy sme mali a otvor do dosky sme si vyrezávali aj tak sami. Zvolili sme nerezový drez, lebo je podľa mňa najlepší na údržbu, hlbší a s otvorom aj na batériu, aby nebolo potrebné do dosky rezať na dvakrát.

Drez LÅNGUDDEN IKEA
Batéria z Bauhaus s ohybným ramenom

Organizácia a úložné riešenia

Pri tejto rohovej zostave však nekončíme. Presťahovať sa z 20m2 kuchyne do, ja neviem, 12?, si vyžadovalo veľa plánovania a premýšľania. Resp, inak to musím povedať. Moje predstavy boli veľmi idealistické a preto, prekvapivo, bolo potrebné veľa plánovať a premýšľať.

Pôvodne som chcela použiť len police, ktoré sme v Prahe mali nad jedálenským kútikom. Čierne, kovové – ladili by. Avšak som nerátala s tým, že taniere zaberajú viac priestoru ako je šírka týchto políc Metalex Libro z Bonami. Pýtali ste sa ma v otázkach na Instagrame viacerí, či závesné skrinky nechceme vôbec. No a odpoveď je, že neboli sme proti, len sme chceli ušetriť. Ale nakoniec sa nám to nepodarilo „zbúchať“ s tým, čo sme už doma mali a tak sme dokupovali aj jednu závesnú skrinku, takisto Knoxhult v bielom lesklom finishi. Tu sa mi podarilo zmestiť všetky taniere a poháre + aj nejaké tie denné vitamíny, lieky a čaje.

Po otvorených poličkách som ale aj tak túžila. Mať po ruke potraviny v sklenných dózach, nejaký priestor na dekor, málo používané slávnostné poháre, či podnosy. Zvolili sme po dlhšom uvažovaní tzv. floating shelves a to LACK police v bielej farbe. Chceli sme vytvoriť akoby rohovú zostavu. Bol to trochu boj Marcel vs. roxory, ale podarilo sa – 3 zo 4 políc sme nainštalovali. A popravde, tento typ políc nie je úplne najpraktickejší, hoci vyzerá dobre. Myslím, že pre pokoj na duši im možno predsalen budeme musieť nejakú tú konzolu primontovať, lebo sa bojím, že sa jedného dňa na mňa zosypú.

Na organizáciu závesných skriniek, ktoré sú dosť vysoké som zvolila šikovné predeľovacie poličky VARIERA. Takisto som ich použila aj v rohovej linke. V Prahe sme mali v celej linke šuflíky a musím povedať, že tie mi rozhodne vyhovujú viac ako skrinky, ale šuflíky sú oooooveľa drahšie. Takže si na ne budem musieť počkať až po veľkej rekonštrukcii.

No a na stenu pri šporák sme pridali aj jednu koľajničku, kde som zavesila košík, v ktorom máme korenie, ale aj niekoľko háčikov, kde visia šálky na kávu, či naberačka a obracačka.

Využili sme aj to, čo sme mali

Nemuseli sme kupovať všetko od základov. Veľa organizačných kúskov z Prahy som použila aj tu. Len možmo iným spôsobom. Napríklad točiaci sa organizér, ktorý mi väčšinu času v špajzi v Prahe zavadzal si našiel skvelé miesto pod drezon, kde máme všetky čistiace prostrieky pekne na mieste. A moja DIY polička? Tá teraz už neslôži len na okrasu ako v našej bývalej spálni, ale vedela som, že ju prepoužijem v kuchyni. Milujem ako tento kút vyzerá. Má funkčnú stránku, ale zároveň aj dekoratívnu. Využili sme aj náš jedálenský stôl, ktorý máme v pláne trošku zkrášliť, lebo videl už lepšie dni.

Detaily, ktoré to dotvárajú

Nečakala som dlho a hneď som sa snažila vdýchnuť do kuchyne aj trošku krásy, nie len praktickosti. Úchytky na skrinkách majú pkený moderný look. Aj taká vec ako odkvapkávač na riady môže vyzerať minimalisticky a elegantne a zároveň byť funknčná. Tento odkvapkávač môžete zavesiť na umývadlo a využiť tak viac miesta, no keď sa nepoužíva, je skladný a nenápadný.

Doplnky ako kvety boli samozrejmosťou a mám tu zmes živých aj nejakých umelých. Nádoby na kávu a cukor používame tie isté ako v Prahe. Takisto behúne na zemi sú tie isté. Hoci sú mega príjemné, asi by som ich už znovu nekúpila, lebo každý jeden vlas sa na nich drží ako o život. Ich výhoda je možné pranie a protišmykovosť.

Môj pražský kávový kútik si dopriať nemôžem, no aj tu sa mi podarilo vniesť aspoň trošku z tej atmosféry, ktorú som v Prahe mala. Kávovar mi na Vianoce doplnil Marcel aj o peničku mlieka a milujem si tu každé ráno pripravovať výbornú kávu.

Čo ďalšie sme kupovali?

Okrem už vyššie spomínaných nákupov v IKEA sme museli kúpiť chladničku, keďže sme našu americkú z Čiech nesťahovali a tá stále z bazáru 130€.

Stoličky sme kupovali zatiaľ len dve, tak skoro asi hostiť ľudí na obed nebudeme a tie sme zohnali v Sconte spolu za 90€.

Batériu som spomínala vyššie a kúpili sme ju v Bauhause za 67€.

Lampu našiel Marcel v IKEA v tej secondhand časti za 13€.

Takže keď som to všeho všudy spočítala, kuchyňa nás vyšla pod 1000€. Na to, že sme ju vôbec nemali v pláne prerábať tak to bolo dosť peňazí. Ale keď sa to vezme z pohľadu, že ju budeme mať teraz niekoľko rokov funkčnú a nemusíme sa náhliť do rekonštrukcie tak ako sme mysleli, tak to vlastne nebolo až tak zlé. AVŠAK ešte sa nedá považovať za komplet dokončenú. Nedostali sme sa k špajze, ktorú rozhodne chcem vymeniť za niečo praktickejšie a práve sme sa dohadovali, že dokúpime ešte jednu úzku závesnú skinku. Takže to samozrejme bude ešte viac peňazí, ale pre účely tohto blogu to podľa mňa môžme uzavrieť takto.

Dajte mi vedieť, či sa vám článok zdal užitočný. Najblžšie by som vám chcela napísať o pokladoch, ktoré som našla cez Facebook Marketplace a pozrieme sa aj na to ako si vytvoríme praktický home office pre pár.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.