Odhodlanie robiť veci, po ktorých túžime

Už dlhšie ma v hlave máta taká vec. A to – že mám sny, nápady a veci, po ktorých túžim, a tak trochu aj tento blog kvôli tomu vznikol, ale pravda je, že na nich až tak celkom nepracujem. Odkladám to na zajtra, a na pozajtra a potom zase na víkend.

Poznáte to aj vy, že celkom jasne viete povedať, čo by ste chceli dosiahnuť, na čom pracovať a čomu sa venovať, ale niekde to viazne? Čím to je?

1. Priveľa snov

imagesca94376o
Zdroj: Internet

Mať sny je super. Aj mať ich veľa je tiež super. Ale ak na niečom chceme pracovať, nedá sa robiť všetko naraz. To sa stalo asi tak trochu mne. Chcem toho priveľa a hneď. Rozbehnúť vlastný „biznis“, spravovať si web, písať blog, cvičiť, behať, chodiť na výlety po Slovensku, cestovať… Uf, popritom by som rada, ale mala čas na rodinu, bojfrenda, kamošky, nákupy, seriály a pod.

Riešenie: Myslím, že je dôležité zamerať sa na priority, držať sa nejakého plánu a kráčať krok za krokom, nie skákať hore dole. Takže toto bude môj najbližší cieľ – spísať si nanovo priority a držať sa ich. Nájsť opätovne systém, ktorý mi bude vyhovovať a v ktorom budem fungovať.

2. Nedostatok motivácie

stiahnuť (1)
Zdroj: Internet

Jeden z najčastejších dôvodov, prečo naše snahy zlyhávajú je nedostatok motivácie. Úzko s tým súvisí aj zlyhanie. Hnacím motorom každej činnosti je motivácia dosiahnuť svoj cieľ. Mne sa tá motivácia hľadá ťažko, keďže patrím do skupiny ľudí, ktorí chcú vidieť výsledok hneď a zaraz. Opäť niečo, čo by som sa mala naučiť zmeniť. A pokiaľ sa výsledok nedostaví a nastane zlyhanie alebo neúspech, motivácia uletí ako nezaviazaný balón. Pfŕŕŕŕŕ…

Riešenie: Motiváciou musí byť niečo, čo je reálne. Niečo, čo je viditeľné alebo hmatateľné. Povedať si, že motiváciou mi bude dobrý pocit, je chyba. Lebo to môže fungovať dva-tri krát, ale nie donekonečna. Ku každej činnosti si skúste nájsť konkrétnu vec, ktorá Vás bude hnať dopredu. Odmenu, pokrok, zisk, niečo, prečo sa Vám bude oplatiť makať na svojom ciele o niečo viac.

3. Čas

„Nemám na to čas!“ Ako často si túto vetu opakujete v priebehu týždňa? Úprimne? Ja možno aj každý deň. A čo je to za blbosť? Tu sa opäť dostávame k prioritám, plánu a teda aj dodržiavaniu nejakého časového harmonogramu. Na všetko sa dá čas nájsť, pokiaľ je vôľa, len nemôžeme chcieť stihnúť všetko urobiť naraz. Občas by som si priala mať zázračné hodinky ako Hermiona a stíhať tak oveľa viac počas jedného dňa ako mi to moje ľudské sily dovoľujú. Ale tiež by to malo svoju cenu. Deň má len 24 hodín a má to svoj dôvod (nie preto, že Zem sa točí okolo svojej osi rýchlosťou 1670 km/h). V tých 24 hodinách je čas na spánok, ktorý mnoho ľudí zanedbáva na úkor iných vecí, je tam čas na prácu, na oddych, na koníčky aj na povinnosti. Len nie všetko v jednej chvíli.

dwell-time-clock-face
Zdroj: Internet

Riešenie: Ak máte problém zadeliť si čas a stíhať veci, ktoré máte v daný deň stíhať, skúste si veci začať plánovať na papier, do diáru alebo do mobilu. Možností je veľa. Teraz nechcem vyznieť ako notorický plánovač (čo tak trochu som), ale nedá sa všetko robiť spontánne a bez plánu. Občas si treba zapísať, že v utorok od 18:00 do 20:00 budete doma opravovať pokazený kotol alebo pôjdete na futbalový zápas Vášho syna alebo budete mať tréning v posilke, lebo práve vtedy na to budete mať vyhradený čas.

4. Lenivosť vs. rozptýlenie

Fu – no občas je skrátka také super nerobiť nič konkrétne. Ale nie je to super, ak má človek povinnosti alebo ak chce niečo stihnúť v ten daný deň. Vtedy je lenivosť zabijakom napredovania a úspechu. Veta „Nechce sa mi!“ by mala byť zakázaná a trestná, lebo komplikuje životy ľudí, ktorí sa odhodlávajú na postup a úspech. Ale príde na návštevu lenivosť a je po pláne. Za lenivosťou sa občas skrýva ešte kamoš rozptýlenie. Áno, rozhodnem sa, že dnes po práci si pôjdem zabehať, ale prídem domov a v telke práve ide NCIS a práve tá časť, ktorá minule skončila tak hrozne napínavo. A poviem si: „Veď pôjdem, keď to skončí.“ Ale medzitým zavolá kamoška, že či mám program, že ona by chcela vyskúšať tú novú kaviareň na rohu. A no, kto si ide zabehať? Pomôžem vám? Ani ja, ani kamoška to nebude…

too_lazy_by_jinwu-d4urmjz-1
Zdroj: Internet

Riešenie: No bohužiaľ konkrétna odpoveď a rada v mojej hlave nie je. Aké sú lieky na lenivosť? Odhodlanie a motivácia? Treba hľadať a skúšať, čo na Vás platí. Osobne na mňa platí len hlboký prehovor do duše môjho lepšieho ja, k tomu horšiemu a vyhecovanie sa, že skrátka urob to, lebo budeš potom plakať, že si zasa niečo odflákla. A rozptyľovaniu povedzte čau! Ak raz máte niečo na pláne a chcete to dodržať, neskočte na lep pokušeniam, ktoré vás od toho odlákavajú.

5. Malé sebavedomie

Ak si toho naložíte na plecia priveľa, veci sa nedaria a vás prenasleduje neúspech, je jasné, že vaše sebavedomie môže klesnúť. Ja v samú seba neverím dosť často, ale reality check – úspech aj neúspech sú veci, ktoré z nás robia tých kým sme. Dôležité je nevzdávať sa svojich cieľov a nezadupať tak to sebavedomie do prachu.

ImproveSelfEsteem_thumb Zdroj: Internet

Riešenie: Nájdite si vec, na ktorú ste hrdí. Pripomínajte si v čase neúspechu to, čo sa vám podarilo, v čom ste dobrí. Pomenujte svoj cieľ nanovo a hľadajte novú cestu. Nevzdávajte sa, ale pracujte ďalej.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.