Od chaosu k poriadku II – Šatník

Dobre zorganizovaný šatník vám nielen umožní rýchlejšie a jednoduchšie sa ráno vychystať, ale ušetrí vám aj hromadu miesta. Vôbec nemusíte mať walk-in closet ani veľké vstavané skrine. Práve naopak, pri správnom a pravidelnom triedení oblečenie a udržiavaním poriadku zistíte, že vám toho nábytku na oblečenie postačí oveľa menej.

Či už svoje skrine/ šatníky / komody máte alebo sa len chystáte zariaďovať a nad novým systémom rozmýšľate, radím vám, aby ste sa do pretriedenia svojho šatníku pustili a to hneď. Neodkladajte to o týždeň, keď budete mať lepšiu náladu ani keď sa lepšie vyspíte. Poďte na to so mnou hneď!

Pravidelnosť je základ

Za posledných 4 až 5 rokov sa mi osvedčilo, že poriadok v šatníku si udržím tak, keď takýto „declutter“ absolvujem aspoň raz za pol roka alebo teda minimálne pri každej zmene sezóny (jar/let na jeseň/zima).

Mňa ale onedlho čaká (opäť) sťahovanie a tak už teraz viem, že tento proces absolvujem za pol roka už tretíkrát. A nesťažujem sa. Naozaj vidím, že sú veci, ktoré visia na vešiaku roky bez dotknutia a že do tých riflí som predsalen za 2 roky neschudla. Je čas, nechať ich ísť.

Môj zimno-jesenný šatník som triedila prednedávnom. Zabralo mi to asi hodinu a pol aj s natáčaním videa a vytriedila som „len“ 8 až 10 kúskov. Vôbec to nemusí byť megalomanské. Riadim sa pri tom metódou konmari – všetky veci vyberiem z poličiek, zvesím z vešiakov a každú jednu chytím do ruky. Ak mi prináša pocit radosti a viem, že ju vynosím ešte veľa rokov, ostáva. Ak mi neprináša nijakú extra emóciu, ide preč.

Pravidlá

Myslím, že všetko v živote má svoje pravidlá. Nemusia byť dané niekým iným a myslím, že sú oveľa účinnejšie, keď si ich stanovíte sami. Čo sa týka oblečenia, triedenia a nakupovania, ja sa riadim týmito:

1. One in – One out

Chcem novú sukňu? Okej. Nájdem si takú, po akej túžim ale zo šatníka vyradím tú, ktorú už nenosím a ktorá mi radosť nerobí.

2. Duplikáty sú NIE

Toto pravidlo neplatí na všetko, ale vysvetlím. Nepotrebujem 2 páry svetlých skinny jeansov. Ani dve čierne saká ani dve zimné kabáty. Prakticky nepotrebujem duplikáty z kúskov, ktoré sa nosia len sem-tam. Zato napríklad biele tričká (čisté, rozne strihy, s potlačou) mám aj 4 (no dobre aj 6). Chápete, nie?

3. 30 wears

Pri kúpe, swape novej veci do môjho šatníku si kladiem otázku, či danú vec viem obliecť aspoň 30 krát a v akých situáciách. Ak je odpoveď nie, nekúpim ju. Easy! Tento trik spomínam aj v mojom check-liste, ktorý si môžete stiahnuť TU.

4. Darované neznamená potrebné

Toto je pre mňa nové a učím sa ešte povedať nie. Ale občas si naši blízky myslia, že nás poteší naozaj čokoľvek, čo aj ich. Od vianočných ponožiek, po rôzne šatky, čiapky, bižutériu. Ale nie je to tak a je OK povedať im nie, požiadať ich, aby vás takto neprekvapovali a pokiaľ to inak nejde a dar už prijmete, nájdite niekoho, kto ho s využije.

5. Každá vec má svoje miesto

Tričká visia, šaty tiež. Tepláky sú zložené na kôpke. Legíny sú v šuplíku. Je jedno či sú jedny krajšie a druhé už len na doma. Všetko je kategorizované a na svojom mieste.

Sekcie – choďte na to postupne

Ak je toho na vás priveľa, neriešte všetko naraz. Ja som tiež šla na to po sekciách. V prvom videu sa venujem len šatníku. No a v tom druhom som sa pustila do šuplíkov a chodbovej skrine. Vytriedila som ponožky, spodné prádlo, pyžamá, športové oblečenie, svetre, topánky a bundy.

Čo sa týka ukladania jednotlivých kúskov, tu si musíte nájsť systém, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Ponám ľudí, ktorí detské oblečenie vôbec neskladajú a nohavice sú hodené v jednom košíku, bodyčká v druhom atď. Mňa by z takého chaosu asi porazilo (chvíľu som to skúšala, ale vrátila som sa pekne k starej dobrej skladacej metóde). Odkážem vás na Silviu, ktorá na svojom instagrame @minidiamondblog učí ako poskladať a zorganizovať naozaj ČOKOĽVEK!

Keď som si minulé leto dala záväzok nenakupovať už fast-fashion, vyriešila som ďalší problém. Veci mi do šatníka z ďaleka nepribúdajú tak rýchlo ako kedysi. Jednoducho preto, že nie som milionár. Poctivé veci zo slowfashion stoja viac ako oblečenie z reťazcov fastfashion. A trikrát si premyslím, či niečo chcem a naozaj potrebujem, než vytiahnem kreditku z peňaženky.

Tak to by k téme šatníku na dnes bolo všetko. Keď by vás čokoľvek zaujímalo, píšte pokojne do komentárov alebo na Instagrame.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.