Sprievodca udržateľnými darčekmi pre deti

Toto budú už tretie Vianoce, kedy sa snažím zohnať všetky darčeky udržateľným spôsobom. Aké spôsoby teda využívam? Sú to najmä swap, nákup v second-handoch a u lokálnych ekologicky zmýšľajúcich značiek. Práve darčeky pre deti sa veľmi ľahko dajú zohnať takýmto spôsobom. Hračky, ktoré sú udržateľné oveľa dlhšie vydržia a tak je veľká šanca, že ich na bazári či vo vašej swap skupinke nájdete. Ale teda poďme na to, tu je môj sprievodca udržateľnými vianočnými darčekmi pre deti.

Oblečenie

Oblečenie deťom treba kupovať počas roka zväčša priebežne. Odhadnúť kedy a o koľko povyrastú sa nedá. Ale aj tak sa zvyknem práve počas sviatkov zásobovať vecami ako sú pančuchy, slávnostnejšie alebo sezónne oblečenie, či aj to, čo práve v šatníku chýba.

Second-hand ako prvá voľba

Aby som bola úprimná, prehrabávanie sa v sekáčoch je pre mňa veľmi náročné. Je tam toho priveľa, často aj kopa ľudí okolo a neužívam si to. Preto som bola nesmierne rada, keď som pred rokom objavila detský online second-hand Brumla. Jednak spoločenská situácia počas pandémie neumožňovala behať po nákupoch a ja som bola aj tak odjakživa fanúšik pohodlného online nákupovania. Všetko sezónne a sviatočné oblečenie sme minulé Vianoce nakúpili práve odtiaľ a tento rok tomu nie je inak. Brumla funguje ako v Česku tak aj na Slovensku a tak som rada, že som vedela nakúpiť aj teraz. Nájdete tam známe aj menej známe značky a ceny sú neporovnovateľné. Ak niečo nesadne, viete to jednoducho vrátiť. A šaty, ktoré by inak skončili niekde na skládke, dostanú nový život.

Slow-fashion značky

Keď to rodinné financie umožňujú, tak aj počas roka sa snažím nakupovať v našich obľúbených slow-fashion značkách. Ale pred Vianocami, keď chcem vybrať niečo špeciálne alebo sa povedzme pekne zladiť s rodinkou, tak hľadám práve medzi slow-fashion zančkami. Spomeniem vám naše najobľúbenejšie:

 • Vtáčatko – moje GO-TO pre pančuchy a kvalitné oblečenie nie len pre Melisku
 • Mile kids clothing – pančuchy na traky ale najmä matchy-matchy kúsky pre nás všetkých
 • Moi Noi – najlepšie teplákové súpravy
 • Messy Brassy – síce nie na Slovensku vyrábané, ale kvalitné udržateľné značky pod jednou strechou (čiapky, svetre, šaty) a všetko v krásnych nutrálnych farbách
 • Oli in the House – takisto krásne šaty, blúzky, sukne
 • Pyžamkovo – krásne na Slovensku šité pyžamá

Ale toto sú aj vaše tipy:

 • Little People
 • Rust Baby
 • Jeej Design
 • Woolies
 • Moonrise fashion
 • Ježko Bežko
 • Cupky Dupky
Šatočky a pančušky z Vtáčatka a blúzka od Oli in the house

Hračky

No a teraz už prejdime na to, čo asi každé dieťa pod stromčekom očakáva a urobí mu radosť a to sú hračky. Nájsť to pravé môže byť náročné, pokiaľ chcete, aby ste o hračke vedeli čo najviac. Odkiaľ pochádza, kto ju vyrobil, aké materiály boli použité. Takéto hračky sú spravidla z dreva a iných prírodných materiálov a vydržia, pri správnej starostlivosti generácie. Alebo ich môžete neskôr predať ďalej.

Spomeniem niekoľko veľmi milých slovenských značiek, ktoré sme buď odskúšali alebo máme na wishliste a kde nájdete veci pre rôzne vekové kategórie:

 • Montoy – máme jednak aj piklerovej triangel, ale zároveň aj veľmi milú hračku, ktorá edukuje o farbách, trénuje jemnú motoriku alebo poslúži aj v detskej kuchynke, ak je treba:
farebné mištičky od Montoy

Drevené kocky s menom od @todowoodworld
 • To Do Wood World – drevené hračky aj doplnky do detskej izbičky. Ich Instagram je pestrý a plný krásnych výrobkov
 • Korkiicom – originálne hračky, ale aj doplnky (stoličky, koberce) vyrábané z korku
balančná hra od Korkii
 • Ježkove oči – krásne drevené hračky so slovenskou tematikou, ale aj udržateľné oblečenie
 • Tojjo – ručne šité zvieratká, ktoré si môžu deti aj obliekať a prezliekať

Okrem teda slovenských hračiek vyrábaných na Slovensku by som rada spomenula pre mňa takisto udržateľnú variantu a to nakupovanie a podpora lokálnych hračkárstiev, ktoré robia svoju prácu do detailu a vyberajú si značky a tovar veľmi zodpovedne. Možno máte také hračkárstvo vo vašom meste alebo ste si niektoré online obľúbili. Pre nás je to jednoznačne Minilove a väčšinu (nie len) drevených hračiek nakupujeme práve u nich.

Tak vidíte, tých možností ako aj na darčeky ísť udržateľne je mnoho. Stačí skúšať, hľadať a možno investovať do kvality a neísť na kvantitu. Pokojne tento blog pošlite napríklad aj starým rodičom a priložte návrhy na darčeky, ktoré by potešili vašich drobcov. My sme to tak skúsili minulý rok na Vianoce aj narodeniny a bolo to super.

Ďakujem online secondhandu Brumla za spoluprácu na tomto blogu, vznikol aj vďaka nim.

www.brumla.sk

www.brumla.cz

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.